მეთიუ მილერი სანქციების პოლიტიკაზე - როგორია ვაშინგტონის საპასუხო ნაბიჯები გამჭვირვალობის ქართულ კანონზე
როგორ გაიგეს საქართველოში გერმანიის კანცლერის სიტყვები, რომელიც გერმანიის ელჩმა საკუთარ X-ზე გააზიარა - რა თქვა შოლცმა, რომელ ქვეყანას ეხებოდა და როგორი იყო ქართული ინტერპრეტაციები
ლგბტ უფლებების შეზღუდვა თუ ბრძოლა პროპაგანდის წინააღმდეგ - რას მოიცავს 19 კანონპროექტისგან შემდგარი პაკეტი, რომელმაც ოჯახური ღირებულებები უნდა დაიცვას
საქართველოს მთავრობა მიზანში იღებს სექსუალურ უმცირესობებს - მმართველმა პარტიამ უნდა შეაჩეროს ინიციატივები, რომლებიც ქვეყნის მომავლის განადგურებისკენაა მიმართული - მიხაელ როთი
93 წლის რუპერტ მერდოკი მეხუთედ, რუსი ოლიგარქის ყოფილ ცოლზე დაქორწინდა
მშვიდობა იმის უზრუნველყოფაა, რომ რუსეთი ვეღარასდროს შეძლებს უკრაინის ოკუპირებას და ეს არ ნიშნავს NATO-ს ნაწილად ყოფნას - ჯო ბაიდენი
მე-16 საუკუნეში ანონიმი ავტორის მიერ დაწერილი იტალიური პიესა, პირველად, მარჯანიშვილის თეატრის სცენაზე ცოცხლდება
გამოჩნდება ის, რისიც ძალიან ეშინია "ნაციონალურ მოძრაობას" - რომ ეს არის მოძალადეთა პარტია, კრიმინალური სინდიკატი - რატი იონათამიშვილი
ესტონეთის პარლამენტში წარადგინეს განცხადების პროექტი, რომელშიც "ქართული ოცნების" ლიდერების წინააღმდეგ სანქციების დაწესებაზეა საუბარი - რას პასუხობენ მმართველ გუნდში
"ჩანს, რომ როცა ბოლო ავტომობილი ტოვებს საპარკინგე სივრცეს, მხოლოდ ამის შემდეგ იწყებს მოძრაობას გომელაურის უწყება" - ლევან ხაბეიშვილი ახალ ვიდეომასალას აქვეყნებს
ვლადიმერ ბოჟაძე: კეზერაშვილს ქართული ჯარისა და ევროპელი პენსიონერების ფულის მოპარვისთვის ვიზა რომ არ მისცა ამერიკამ, დაავიწყდა "კეზერას" კანტორას?