სანქციებზე საუბარი ჩვენთვის არის არასერიოზული - ირაკლი კობახიძე
საქართველოს ხელისუფლება არავისგან არ მიიღებს დირექტივებს და იმოქმედებს მხოლოდ ეროვნული ინტერესების კარნახით - ირაკლი კობახიძე
სამწუხაროა, როცა გერმანიის ელჩი შეგნებულად აძლევს წყაროს დეზინფორმაციის გავრცელებისთვის, თუმცა გერმანიის პრობლემაა, როცა მისი ელჩი არასერიოზული ქმედებებით გამოირჩევა - ირაკლი კობახიძე
ადამიანის უფლებები უნდა იყოს მკაცრად დაცული განურჩევლად ცხოვრების წესისა, მაგრამ პროპაგანდა შეიცავს საფრთხეებს და საკითხების მოწესრიგება პრინციპულად მნიშვნელოვანია - პრემიერი
12:41
თითოეული პუნქტი, რომელიც არის წარმოდგენილი ამ ე.წ. ქარტიაში, არის საქართველოს დამოუკიდებლობის მოშლის გეგმა - ირაკლი კობახიძე პრეზიდენტის ინიციატივაზე
ეს არის ჩვენი კულტურის, ჩვენი რელიგიური შემწყნარებლობის გამოხატულება - ირაკლი კობახიძე რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს შედგენილი ალბომის შესახებ
საქსტატი მოსახლეობის საყოველთაო აღწერას იწყებს
ეს "ომის ქარტია" დარჩება საქართველოს ისტორიაში როგორც სია სამარცხვინო პოლიტიკოსებისა, რომლებიც ამ ქვეყანას მტრობდნენ - შალვა პაპუაშვილი
შავი ზღვის დაბინძურების ფაქტი გამოვლინდა - გემი 65 000 ლარით დაჯარიმდა
რადიკალური ოპოზიცია საქართველოს საწინააღმდეგო ნაბიჯებს რომ დგამს, გასაკვირი არ არის, მაგრამ აქ ცუდია ის, რომ გერმანიის ელჩი არის პროცესში ჩართული - გურამ მაჭარაშვილი
"ნაციონალური მოძრაობა" იქნება ყველგან, სადაც იქნება ერთობაზე საუბარი და მოქმედება - ლევან ხაბეიშვილი
ვნახეთ სამწუხარო ფაქტი, როდესაც გერმანიის კანცლერის განცხადება, გერმანიის ელჩმა კონტექსტის გარეშე მოიყვანა, რაც გახდა შემდეგ დეზინფორმაციის საფუძველი - შალვა პაპუაშვილი
გია აბაშიძე: კანცლერ შოლცის გზავნილი რომ პოლიტიკურად მოტივირებული თავდასხმების მიმართ შეუწყნარებელია, გერმანიას ეხებოდა და მისმა ელჩმა, ფიშერმა ეს ნაცოპოზიციის სასარგებლოდ კონტექსტის გარეშე გაავრცელა
არავის მისვლია შეტყობინება და ვერ გაგახარებთ ამ თემით, ხელისუფლებას 2012 წლის შემდეგ არც ერთი ნაბიჯი არ გადაუდგამს, რომელიც დასავლეთის ინტერესებს უპირისპირდება - გიორგი ვოლსკი