პალესტინის მხარდამჭერი აქციები მსოფლიოში - პარიზში პალესტინელების მხარდამჭერი მასშტაბური აქცია პოლიციამ დაშალა
მასშტაბური საჰაერო იერიში რაფაჰის კარვების ქალაქზე - ისრაელის საჰაერო თავდასხმის შედეგად ჰუმანიტარულ ზონაში ხანძარი გაჩნდა, ათეულობით დაღუპული და ასეულობით დაჭრილი
უვიზო მიმოსვლა ჩინეთთან - დღეიდან ძალაში შევიდა შეთანხმება, რომელიც სავიზო მოთხოვნების ორმხრივად გათავისუფლებას გულისხმობს
"უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის" კანონის საბოლოო მიღება და მწვავე პოლიტიკური განცხადებები - რა ხდებოდა პარლამენტის დღევანდელ სხდომაზე
კანონი "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის" შესახებ ეწინააღმდეგება ევროკავშირის პრინციპებსა და ღირებულებებს, რაც უარყოფითად აისახება საქართველოს ევროკავშირის გზაზე - ურსულა ფონ დერ ლაიენი
"გაბრაზდით, მაგრამ დავიწყოთ საქმე, უნდა მოვამზადოთ ნამდვილი რეფერენდუმი - გვინდა ევროპული მომავალი თუ რუსული მონობა" - პრეზიდენტმა აქციის მონაწილეებს მიმართა
პოლიტიკური განცხადებები და მძიმე ურთიერთბრალდებები პარლამენტში - ვეტოს დაძლევამდე, გამჭვირვალობის კანონს დეპუტატები რამდენიმე საათი მწვავე კამათის ფონზე განიხილავდნენ
შემაშფოთებელი რჩება მშვიდობიანი მომიტინგეების წინააღმდეგ გავრცელებული დაშინების, არაპროპორციული ძალის გამოყენების და სტიგმატიზაციის დაუსჯელობა - ევროპის საბჭოს გენერალური მდივანი
თუ გვინდა პარტნიორებთან საერთო ინტერესებზე შევჯერდეთ, ამისათვის კანონის გამართული ბუნება ყველამ უნდა აღიაროს - ირაკლი კობახიძე
მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, შეცვალოს ეს ტენდენცია და ევროკავშირის გზაზე მტკიცედ დაბრუნდეს, ჯერ კიდევ არის დრო დინამიკის შესაცვლელად - ევროკომისიის განცხადება
სინამდვილეში გამოდის, რომ სალომე ზურაბიშვილმა დაიწყო უცხოელი აგენტების რეესტრის წარმოება და ეს ე.წ. ქარტია არის სწორედ უცხოელი აგენტების რეესტრის შექმნის პირველი მცდელობა - ირაკლი კობახიძე
ჩვენ ვართ ერთადერთი ქვეყანა გარშემო, ვისაც არ აქვს დიპლომატიური ურთიერთობები რუსეთთან, მიზეზი ჩვენი ტერიტორების 20%-ის ოკუპაციაა - ირაკლი კობახიძე