ჰარვარდის ბიზნეს ქეისების კონკურსი 2024 დაიწყო – მხარდამჭერი საქართველოს ბანკია
კონგრესში მოსმენები ლუსტრაციის გაკვეთილია, თუ როგორ შეიძლება უღალატო საკუთარ ქვეყანას და მსოფლიოს საკუთარი ქვეყნის შესახებ ცრუ ინფორმაცია მიაწოდო - მაკა ბოჭორიშვილი
ჩხიკვაძეებს და საბანაძეებს, ასეთ ორჯონიკიძეებს ჰგონიათ, რომ სხვა ქვეყანამ უნდა შეგვიფასოს ჩვენ მოსაწონი კურსი გვაქვს, თუ არა მოსაწონი - შალვა პაპუაშვილი
სტრასბურგის სასამართლომ ცალსახად და ერთმნიშვნელოვნად თქვა, რომ მიხეილ სააკაშვილი არის სისხლის სამართლის დამნაშავე - რატი იონათამიშვილი
მძიმე მოსასმენია, როცა კვლავ ვხედავთ კონგრესში ადამიანებს, რომლებიც ანტიქართულ დეზინფორმაციას იმეორებენ - შალვა პაპუაშვილი
გუშინ ვანო და ნატო, სერგო ორჯონიკიძეები საუბრობდნენ საქართველოსთან დაკავშირებით, ეს იყო ღალატი - ირაკლი კობახიძე
მაიდანზე ვინც საუბრობდა, ზუსტად იმ ადამიანებმა ჩააბარეს უკრაინისა და საქართველოს ტერიტორიების 20% რუსეთს, პასუხისმგებლობის ნაცვლად, საქართველოს ემუქრებიან მაიდნით - ირაკლი კობახიძე
ის, რაც ქალბატონმა ნატა საბანაძემ თქვა მიშა სააკაშვილზე, ეს იყო საბოლოო ჯამში სტრასბურგის სასამართლოს სიტყვები - მიხეილ დაუშვილი
წარმოჩენა, თითქოს აქ რაღაც გადატრიალებების კონტექსტში დასავლეთი ემზადება, ეს კიდევ ერთხელ არის მცდელობა რუსული მეთოდებით ხალხის მოტყუების - თეონა აქუბარდია აშშ-ის კონგრესში გამართულ მოსმენაზე
დაგეგმილია ყველა საჭირო ინფრასტრუქტურის მშენებლობა, გექნებათ სკოლა, საბავშვო ბაღი, სარეკრეაციო სივრცეები, რომ ყველამ ღირსეულად იცხოვროთ - თორნიკე რიჟვაძე
600 ოჯახი, რომელსაც რთულ ვითარებასა და პირობებში უწევდა ცხოვრება, დღეს უკვე მიიღებს 600 ახალ ბინას, მინდა მოგილოცოთ დღევანდელი დღე - პრემიერი
ლევილის მამულში სხვადასხვა ღონისძიებები იმართება
ლაგოდეხის ნაკრძალის მიმდებარე ტერიტორიაზე ცხენებით სეირნობის დროს მძიმედ დაშავებული მამაკაცი მეხანძრე-მაშველებმა ვერტმფრენით თბილისში გადმოიყვანეს