სალომე ზურაბიშვილის მიერ წარდგენილი დოკუმენტი არის დესტაბილიზაციის, ქაოსის და ომის ქარტია - არჩილ თალაკვაძე
ვამბობდით, რომ ეს პოლიტიკური პარტიები "ნაციონალური მოძრაობის" წიაღში აღმოცენდნენ, არიან ერთი გუნდი, ერთი ხელით იმართებიან - კახა კალაძე პრეზიდენტის ინიციირებულ ქარტიაზე
ზაალ ანჯაფარიძე: მეორდება ისტორია, 2020-დან 2024 წლამდე რადიკალურმა ოპოზიციამ განვლო გზა "შალიკოს ფანჩატურიდან" "სალომეს ფანჩატურამდე" ისე, რომ პოლიტიკურად და მორალურად მილიმეტრითაც ვერ წაიწია, ან კი სად აქვთ ამის რესურსი
პრეზიდენტის ინიციირებული ქარტია - რომელი ოპოზიციური პარტიები მოაწერენ ხელს შეთანხმებას
ეს არ არის პირველი, როდესაც ჩვენი ოპონენტები, თითქოს დასავლური ღირებულებებით, პრაქტიკულად რუსეთის ინტერესებზე ასხამენ წყალს - დიმიტრი ხუნდაძე დაუშვილის განცხადებაზე
არსებობს პრინციპები, რომლის გადახვევასაც არ ვაპირებთ, არავის მივცემთ შესაძლებლობას, რომ იგივე მდგომარეობა იყოს ქვეყანაში, რაც სამწუხაროდ დღეს უკრაინაშია - კახა კალაძე
გიორგი გახარიას პარტიის ეს განცხადება, წარმოუდგენელი და შემაშფოთებელია - არჩილ თალაკვაძე
სამწუხაროდ, პრეზიდენტის წარმომადგენელი იყო ისეთივე ლოგიკურობისგან და შინაარსისგან დაცლილი, როგორც თავად ის, ვისაც წარმოადგენს - ნინო წილოსანი
ქარტია დარიგებული აქვს პარტიებს, დროც არის საკმარისი, რომ გაეცნონ და შემოუერთდნენ ან შენიშვნები გამოთქვან - გიორგი მსხილაძე
ამ ქვეყნის იზოლაციაში დარჩენა ნიშნავს იმას, რომ შენ პარტნიორები უკვე არ გყავს, მათ შორის, არ აღიარების პოლიტიკაში - ანა წითლიძე
კანონი მთლიანად, პირველიდან მე-10 მუხლის ჩათვლით არის გასაუქმებელი, ჩვენ "ოცნებას" კიდევ ერთი შანსი მივეცით, რომ აღნიშნული კანონი გაეუქმებინა - გიორგი მსხილაძე
პოლიტიკური შეფასებების თემაა გახარიას პარტიის წევრის განცხადება - დაუშვილის დასმული კითხვის შეფასებისგან თავი შეიკავა პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივანმა
ლევან ნიკოლეიშვილი: კანონის განხილვაში არ შემოვალო…მუხლობრივ განხილვაშიც არ შემოვალო, ამბობს პრეზიდენტის საკანონმდებლო მდივანი - აბა რაზეა მოსული პარლამენტში?
მწუხარებას გამოვთქვამ ქართული კინოსა და თეატრის მსახიობის ტრისტან სარალიძის გარდაცვალების გამო - ირაკლი კობახიძე
"აქ რომ იყო ჟიგიმანტასა და მისი დაქალ-ძმაკაცები ჩამოსულები, რომ მოგვიწოდებდნენ... ვინ ეკითხება ამათ" - ირაკლი ზარქუა ქვეყნის შიდა საქმეებში ჩარევის მცდელობაზე საუბრობს
ჩვენი ხელმოწერა ამ დოკუმენტს არ ექნება, მაგრამ მზად ვართ, მონაწილეობა მივიღოთ ნებისმიერ დისკუსიაში და ვეცადოთ დოკუმენტი უკეთესი გახდეს - იაგო ხვიჩია პრეზიდენტის ინიციატივაზე
რანაირად შეიძლება "ნაციონალური მოძრაობა" დააყენო ცალკე და გვარამია/მელიას მოძრაობა ცალკე, ყველანი არიან ერთნი, მწვალებელთა პარტიის გადმონაშთნი - ირაკლი ზარქუა პრეზიდენტის ინიციატივაზე
იურიდიულმა კომიტეტმა "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის" კანონზე ვეტოს დაძლევას მხარი დაუჭირა
"პრეზიდენტის შეთავაზება ჩვენთვის არის საინტერესო" - ოპოზიციის დიდი ნაწილის თქმით, სალომე ზურაბიშვილის ინიციატივას ხელს მოაწერენ