საქართველოს ნამდვილი მეგობრები ჰყავს და აშშ ამის ნამდვილი მაგალითია - ლაშა ფარულავა
თანამედროვე სერგო ორჯონიკიძეები დადიან არა მოსკოვში, არამედ ვაშინგტონში, რათა რამენაირად დააზარალონ ჩვენი ქვეყანა, რაც არის ღალატი-ირაკლი კობახიძე
საფრთხის დონე არის მინიმალური და უკვე აღდგენილია, როგორც სატრანსპორტო მოძრაობა, ასევე საბაჟოს ფუნქციონირება - დავით ნოზაძე
საპარლამენტო და არასაპარლამენტო ოპოზიციური პარტიები და პოლიტიკოსები სენატორ ჯო ვილსონს ღია წერს უგზავნიან
დღეს კოლექტიური “ნაციონალური მოძრაობა“ ოპოზიციიდან აგრძელებს ძალადობას სპორტსმენებზე, ამუნათებენ და მათთვის საჭირო პოზიციის დაფიქსირებას აიძულებენ - ვლადიმერ ბოჟაძე
ქართულ-ამერიკულ ურთიერთობებს სჭირდება გადატვირთვა და გაჯანსაღება, როდესაც საუბარია შანტაჟის ენაზე ეს ხელს არ უწყობს ურთიერთობის გაჯანსაღებას - პრემიერი
დევდორაკის ხეობაში საფრთხის დონე მინიმალურია - გარემოს ეროვნული სააგენტო
ბექა ოდიშარია: შალვა ნათელაშვილს, 0 %-იან კლოუნს რომ დააწერინებ ბლანკზე მოსაზრებას, რომლის ტიტულატურაშიც ფანჩატურია გამოსახული და იმას ააკრავ სანქციებს, უკვე განსხვავებულ რაღაცასთან გვაქვს საქმე
კახა კალაძე: ეს ქვეყანა და ხალხი საზარბაზნე ხორცად არ და ვერ იქნება გამოყენებული, კარგად დაიმახსოვროს ყველამ
გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი: 9 თვეში გამონაბოლქვის დადგენილ ნორმებთან შეუსაბამობის 5 738 სამართალდარღვევა გამოვლინდა
H5N2-ის ტიპის ფრინველის გრიპით გარდაცვალების პირველი შემთხვევა დაფიქსირდა
ვისაც ოდნავ მაინც ესმის, რა საშიშროებას წარმოადგენს ნებისმიერი სახის ტერორისტული ორგანიზაცია, შესაძლოა კიდევ არ ვიცოდეთ რა დონის საფრთხეს ააცილეს ჩვენი ქვეყანა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა - ლევან ნიკოლეიშვილი