მოხდა საცხოვრებელი ფართების დაკანონება - ასევე, მოსახლეობის თხოვნით, გაკეთდება სტადიონი - კახი კალაძე
ყველა შესწავლილ შემთხვევაში, "ნაციონალური მოძრაობის" რადიკალურ ფრთასთან კავშირი გამოიკვეთა - ელისო ბოლქვაძე მუქარის შემცველ შეტყობინებებზე
ვანო ჩხარტიშვილი ნათელაშვილზე: მძიმე საყურებელია ადამიანები, რომლებიც ჯაშუშის რანგში ემსახურებიან ქვეყანას - ვწუხვარ, რომ ასეთ ადამიანებზე დაყრდნობით რომელიმე მაღალი რანგის სტრუქტურა იღებს რაიმე გადაწყვეტილებას
თორაძის სახელობის საერთაშორისო ფესტივალს თბილისი უკვე მეორედ მასპინძლობს
"როდესაც ღალატობ შენს ქვეყანას, აუცილებლად მზად უნდა იყო, რომ ვიღაც აუცილებლად მოგწერს, რომ ხარ მონა და მოღალატე" - ანა წითლიძე "ოცნების" დეპუტატებისთვის გაგზავნილ მუქარის შემცველ შეტყობინებებზე
საქართველო ევროკავშირის ზოგიერთ ქვეყანაზე წინაა, რაც ერთ რამეზე მეტყველებს - საქართველოში დემოკრატიული ინსტიტუტები ვითარდება - გიორგი კახიანი ატლანტიკური საბჭოს ინდექსზე
აუცილებლად დავდებთ რეკომენდაციას, რომ ქალების მონაწილეობა პოლიტიკაში იყოს უზრუნველყოფილი და დაცული - ნინო წილოსანი მუქარის შემცველ შეტყობინებებზე
საქალაქო სასამართლო ტერორიზმის საქმეზე დაკავებული ორი პირის აღკვეთის ღონისძიებაზე მსჯელობს
სავიზო შეზღუდვების დაწესება არ ცვლის ჩვენს დამოკიდებულებას სამშობლოს მიმართ, არ ცვლის ჩვენს გადაწყვეტილებას, როდესაც საუბარია ქვეყნის ინტერესებზე და ხვალინდელ დღეზე - კახა კალაძე
არის პირადი გზავნილები, პირადი ინფორმაციის მოპოვება, ამას მახინჯი სახე აქვს მიღებული - ეს ნორმასა და ნორმალურ პოლიტიკურ პროცესში არ წერია - მაკა ბოჭორიშვილი მუქარის შემცველ შეტყობინებებზე
"ატლანტიკური საბჭოს" მონაცემები არის კონკრეტული ფაქტი, რომ ყველანაირი მიმართულებით საქართველო წინ დგამს ნაბიჯებს - კახა კალაძე
18-წლიანი პატიმრობა მიესაჯა კაცს, რომელმაც შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მეუღლე მოკლა
ვიზების შეზღუდვის ამოქმედება არასერიოზული იქნება, სამართლიანობას მოკლებული გადაწყვეტილებები საზოგადოებაში პროტესტისა და უსამართლობის განცდას იწვევს - რატი იონათამიშვილი
ლევან ნიკოლეიშვილი: წესით, ოპოზიციას სანქციების დაწესება უნდა უხაროდეს, მაგრამ ისეთი გამწარებული სახეები აქვთ, კინაღამ დავიბენი, მერე მივხვდი, ეს ნიშნავს, რომ ქართველები ოქტომბრის არჩევნებზე სამუდამო სანქციებს დაუწესებენ ოპოზიციას!