საქართველოს ბანკის 160-ზე მეტი სტიპენდიატი 15 პარტნიორ უნივერსიტეტში
ქვეყნის შიგნით თუ გარეთ უამრავი მავნებლური მცდელობის პასუხად, “ატლანტიკურმა საბჭომ“ საქართველო მმართველობის რეჟიმის მიხედვით თავისუფალი ქვეყნების უმაღლეს კატეგორიაში დაასახელა - ეკა სეფაშვილი
"ატლანტიკურმა საბჭომ" საქართველო მმართველობის რეჟიმის მიხედვით თავისუფალი ქვეყნების უმაღლეს კატეგორიაში დაასახელა - 2012 წლის შემდეგ თავისუფლების ხანგრძლივი სარეიტინგო პროგრესით ქვეყანა ევროპაში პირველ ადგილზეა
The American Conservative: ისევე, როგორც ბეღურა არ დავარდება მიწაზე, თუ არ იქნა ღვთის ნება, როგორც ჩანს, თბილისში არცერთი კანონი არ მიიღება ვაშინგტონის მხრიდან განსჯის გარეშე
აშშ-ში ტორნადოს მცირეწლოვანი შეეწირა
არ მახსენდება, ვინმეს სავიზო შეზღუდვებზე დაეწყო საუბარი საფრანგეთის ქვედა თუ ზედა პალატის წევრების მიმართ - ეს კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს საქართველოსთან დაკავშირებული შეფასებების სუბიექტურობასა და ტენდენციურობას - იონათამიშვილი
ფრანგული კანონი მხოლოდ იმ არასამთავრობო ორგანიზაციებს ეხება, რომლებიც უცხო ქვეყნის დავალებით მოქმედებენ - თეონა აქუბარდია
საბურთალოს რაიონში კიდევ ერთი მოსასვენებელი სივრცე მოეწყო
ჩემი ორპარტიული კანონპროექტი ამ შეზღუდვებს მუდმივს გახდის, რაც ცხადყოფს, რომ ეს გადაწყვეტილება არ არის მოკლევადიანი შედეგი - ჯინ შაჰინი სანქციებზე