წვევამდელებმა ფიცი დადეს - საზეიმო ცერემონიაზე გაკეთებული განცხადებები
აზერბაიჯანის პრეზიდენტი, საქართველოს დამოუკიდებლობის დღესთან დაკავშირებით, პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძეს მისალოც წერილს უგზავნის
ჩვენ არასდროს შეგვშლია მტრისა და მეგობრის გარჩევა, მოყვარეს მუდამ მოყვრულად ვხვდებოდით, ხოლო მტრებისთვის „ავი მუსაიფები“ ვიყავით, ამ პრინციპით მოვედით დღემდე და ასე იქნება მომავალშიც! - შალვა პაპუაშვილი
საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს, გილოცავთ ქართველ ჯარისკაცებს, თითოეულ მოქალაქეს, ჩვენს ოჯახებს და ქვეყნის ნამდვილ მეგობრებს - დიდება საქართველოს - შალვა პაპუაშვილი
11:33
მივმართავ ყველას, ამ ქვეყნის შვილებს, ჩვენს აფხაზ და ოს ძმებსა და დებს, ერსა და ბერს, დიდსა და პატარას, გავერთიანდეთ საქართველოსთვის, ჩვენი საერთო მომავლისთვის - შალვა პაპუაშვილი
პრემიერი - საქართველოს უახლესმა ისტორიამ და თანამედროვე მსოფლიოში მიმდინარე პროცესებმა განსაკუთრებული სიცხადით დაგვანახა, რომ სუვერენიტეტი ქვეყნის უსაფრთხოების ყველაზე ეფექტიანი გარანტიაა
ჩვენი "აღთქმული მიწა", ანუ ქართული ოცნებაა, საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენიდან 40 წლის თავზე - ირაკლი კობახიძე
არასოდეს დავივიწყებთ და არ ვუღალატებთ იმ ადამიანებს, იმ გმირებსა თუ უცნობ ჯარისკაცებს, ვინც თავი შესწირა სამშობლოს და მის დამოუკიდებლობას - სალომე ზურაბიშვილი