ამომრჩევლის მნიშვნელოვანი ნაწილისთვის ხელისუფლების შეცვლაში წინა ხელისუფლების დაბრუნება არ იგულისხმება - სალომე სამადაშვილი
თბილისში "მწვანე საღამოები" იწყება - ქართველი და უცხოელი მუსიკოსები ბოტანიკურ ბაღში ფოლკლორულ სიმღერებს გააჟღერებენ
247 მომხრე, 155 წინააღმდეგი - აშშ-ის წარმომადგენელთა პალატამ ჰააგის სასამართლოს ოფიციალური პირებისთვის სანქციების დაწესებას მხარი დაუჭირა
"კურიერის" ექსკლუზივი - 21 წლის გოგო ჰყვება, როგორ გააბრუა "ფოტოგრაფმა" გაურკვეველი ნივთიერებით, მასთან იძულებით ინტიმური ურთიერთობა დაამყარა და აშანტაჟებდა
კანონპროექტი, რომელიც ქორწინების, შვილად აყვანის, სქესის შეცვლის და ლგბტ პროპაგანდის შესახებ საკანონმდებლო ჩარჩოს ადგენს - ოპოზიცია მას მმართველი გუნდის წინასაარჩევნო კამპანიად აფასებს
მასშტაბური სოციალური პროექტი და ბინებით დაკმაყოფილებული 600 ოჯახი - პრემიერის ინფორმაციით, ახალ ბინებს ახლო მომავალში კიდევ 1000-ზე მეტი ოჯახი მიიღებს
"ხალხის ძალის" ვრცელი წერილი - პარტია კონგრესში საქართველოსთან დაკავშირებულ განხილვას კრიტიკულად ეხმიანება
დეზინფორმაცია თუ შეცდომაში შეყვანილი კონგრესმენი - სტივ კოენმა სააკაშვილს ერთდროულად დრაკონული ციხის შემქმნელი და პოლიტპატიმარი უწოდა
ვანო ჩხიკვაძემ და ნატალია საბანაძემ ამერიკელ კანონმდებლებთან გამოსვლისას "მეგობარი აქტის" სწრაფად ამოქმედება მოითხოვეს - როგორ აფასებენ მათ განცხადებებს თბილისში
ამერიკული "მეგობარი აქტი" ჰელსინკის კომისიაზე განიხილეს - ფერადი რევოლუცია, სავიზო შეზღუდვები თუ ფინანსური სანქციები, ვაშინგტონში თბილისის საპასუხო ნაბიჯებზე მსჯელობენ
20:36
რატი იონათამიშვილი უილიამ კორტნიზე: ადამიანი, ვისაც წარმოდგენა არ აქვს საქართველოს დასავლურ მემკვიდრეობაზე, რადიკალური ოპოზიციის რჩეულია
რატი იონათამიშვილი: ეს არის ღირებულებითი არჩევანი და ამაზე ვთხოვთ საკუთარი პოზიციის დაფიქსირებას ყველას. კონკრეტულად რას ემხრობიან და რას არა ოჯახური ღირებულებების დაცვის კანონში