სებ-მა სავალუტო აუქციონზე 48 700 000 მილიონი აშშ დოლარი გაყიდა
შალვა პაპუაშვილი საპარლამენტო ოპოზიციას - დღეს, ღილაკებზე ხელის მიჭერით, თქვენ დააფიქსირებთ, რომ მოქმედებთ არა საქართველოს, არამედ უცხო ქვეყნების ინტერესით
"ქართული ოცნება" ისტორიაში შევა როგორც ყველაზე მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილების ხელმომწერი საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე - რატი იონათამიშვილი
თანხების შეწყვეტა ევროკომისიას წევრი ქვეყნების მწვანე შუქის გარეშე შეუძლია, მაგრამ არის დაბრკოლება - ფულის დიდი ნაწილი მხარს უჭერს საქართველოს "სამოქალაქო სექტორს", რომლის დაცვაც ბრიუსელს ისე სურს, როგორც არასოდეს - რიკარდ იოზვიაკი
ნინო წილოსანი სალომე ზურაბიშვილს: გზა და მორალაცდენილი ოპოზიციის ნეოსააკაშვილობას გილოცავთ
გამჭვირვალობის კანონზე ვეტოს დღეს მმართველი გუნდის უმრავლესობა მოხსნის, რადგან ის საქართველოს უსაფრთხოების დაცვას, ომის თავიდან აცილებას, სტაბილურ განვითარებასა და რწმენის გადარჩენას სჭირდება - დიმიტრი ხუნდაძე
პრეზიდენტის ვეტოს გათვალისწინება კანონის გაწვევის უკანასკნელი შანსია - თინათინ ბოკუჩავა
შალვა პაპუაშვილი დავით ხაჯიშვილს - თქვენმა პარტიამ და თქვენმა ლიდერმა უმაღლესი ქართული ჯილდოთი დააჯილდოვა იანუკოვიჩი, როდესაც იყო პრეზიდენტი - რაც შეეხება ქართველ იანუკოვიჩს, ის ზის დღეს ციხეში და მას ჰქვია მიხელ სააკაშვილი
რა თქმა უნდა, ვეტო იქნება დაძლეული, ვინაიდან, ეს სჭირდება ჩვენი ქვეყნის ხვალინდელ დღეს - რატი იონათამიშვილი
გამიხარდება, თუ ვეტოს არ დაძლევთ და არჩევნებზე მისცემთ ხალხს შესაძლებლობას, გადაწყვიტოს საქართველოს სახელმწიფოს ბედი - ლევან ხაბეიშვილი
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის სხდომაზე ვხედავდით საცოდავ მდგომარეობას, როდესაც ვეტოს დამდებს არცერთი სამართლებრივი არგუმენტი არ ჰქონდა - ირაკლი ქადაგიშვილი
ლტოლვილთა ბანაკზე ისრაელის თავდასხმის გამო, პარიზში პალესტინის მხარდამჭერთა დემონსტრაცია გაიმართა
საქართველო-ჩინეთს შორის თავისუფალი უვიზო მიმოსვლა ხელს შეუწყობს ხალხთა შორის ურთიერთობების კიდევ უფრო გაღრმავებასა და გაძლიერებას, ბიზნესაქტივობებსა და ეკონომიკურ თანამშრომლობას - ილია დარჩიაშვილი