კანონი მთლიანად, პირველიდან მე-10 მუხლის ჩათვლით არის გასაუქმებელი, ჩვენ "ოცნებას" კიდევ ერთი შანსი მივეცით, რომ აღნიშნული კანონი გაეუქმებინა - გიორგი მსხილაძე
14:34
პოლიტიკური შეფასებების თემაა გახარიას პარტიის წევრის განცხადება - დაუშვილის დასმული კითხვის შეფასებისგან თავი შეიკავა პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივანმა
14:29
"პუტინი ან გიჟია, ან იცოდა, რომ ამის გამო არ დაისჯებოდა, რაც ნიშნავს, რომ შეიძლებოდა რაიმე დიალოგი ყოფილიყო სხვა ქვეყნებთან" - ზელენსკი უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შესახებ
ლევან ნიკოლეიშვილი: კანონის განხილვაში არ შემოვალო…მუხლობრივ განხილვაშიც არ შემოვალო, ამბობს პრეზიდენტის საკანონმდებლო მდივანი - აბა რაზეა მოსული პარლამენტში?
მწუხარებას გამოვთქვამ ქართული კინოსა და თეატრის მსახიობის ტრისტან სარალიძის გარდაცვალების გამო - ირაკლი კობახიძე
"აქ რომ იყო ჟიგიმანტასა და მისი დაქალ-ძმაკაცები ჩამოსულები, რომ მოგვიწოდებდნენ... ვინ ეკითხება ამათ" - ირაკლი ზარქუა ქვეყნის შიდა საქმეებში ჩარევის მცდელობაზე საუბრობს
13:06
ჩვენი ხელმოწერა ამ დოკუმენტს არ ექნება, მაგრამ მზად ვართ, მონაწილეობა მივიღოთ ნებისმიერ დისკუსიაში და ვეცადოთ დოკუმენტი უკეთესი გახდეს - იაგო ხვიჩია პრეზიდენტის ინიციატივაზე