"პოზიტიურად ვუყურებთ საკითხს " - უერთდება თუ არა ოპოზიცია პრეზიდენტის მიერ წარდგენილ სამოქმედო გეგმას
"პატივცემულო პრემიერო, ჩემი ხალხისა და პირადად ჩემი სახელით გულითადად გილოცავთ მეზობელი და მეგობარი საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს" - რეჯეფ ტაიპ ერდოღანი
კიდევ ერთხელ ვადასტურებ აშშ-ის ვალდებულებას, დაეხმაროს საქართველოს, ააშენოს უსაფრთხო, ევროპული დემოკრატია - ენტონი ბლინკენი საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს ულოცავს
უნგრეთის პრემიერ-მინისტრი, საქართველოს პრემიერ-მინისტრს დამოუკიდებლობის დღეს ულოცავს
ზურაბიშვილსა და რადიკალურ ოპოზიციას შორის ერთიანი პლატფორმის გაფორმებით, კიდევ ერთხელ დადასტურდა, რომ ეს კონგლომერატი წარმოადგენს გარედან მართულ ძალას - ზაალ ანჯაფარიძე
სალომე ზურაბიშვილმა წარადგინა არა ქართული, არამედ ლოკალური ომის ქარტია, რომლის მიხედვითაც ხალხმა ხმა ნაცებს უნდა მიცეს იმ დაპირებით, რომ ხალხი ხმას ნაცებს, ომს და ბოროტებას კი არა, ევროპას აძლევს - მამუკა მდინარაძე
ქარტია, რეალურად, "ნაციონალური მოძრაობის" ხელისუფლებაში დაბრუნების გზაა, რადგან სისხლიანი რევოლუციის გეგმა გაიშიფრა და ჩავარდა - ვლადიმერ ბოჟაძე
22:13
საუკუნისწინანდელი უნიკალური ფოტომასალით მოყოლილი საქართველოს დამოუკიდებლობის ისტორია - ეროვნული არქივის საცავები სპეციალურად "კურიერისთვის" გაიხსნა
თურქეთის საგარეო უწყება - ვულოცავთ ჩვენს მეზობელ და სტრატეგიულ პატნიორ საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს, გაუმარჯოს საქართველოს