ჩვენ გვეუბნებიან, რომ რაც კარგია საფრანგეთში, ცუდია საქართველოში, რაც კარგია ამერიკაში, ცუდია საქართველოში და ა.შ - ირაკლი კობახიძე
ამ თემით მანიპულირება და დასავლეთის წარმოჩენა გარყვნილების ბუდედ, “ოცნების“ მხრიდან გაჩაღებული კიდევ ერთი ანტიდასავლური კამპანიაა - თეონა აქუბარდია
კონგრესში დაინიცირებული აქტი „MEGOBARI“ არა მეგობრული, არამედ მტრულია - მე ამ კანონს "DAUDZINEBEL"-ს დავუძახებდი - ირაკლი კობახიძე
ვერ გავიგე, რა უნდა ცესკოს საერთოდ... ერთი მტერი ჰყავს ამ ქვეყანას - რუსეთი - როგორ ეხმაურება ოპოზიცია ცენტრალური საარჩევნო კომისიის განცხადებას
ადამიანების დაღუპვა ან ლტოლვილად გარდაქმნა თუ ძლიერი დემოკრატიაა, ასევე ტერიტორიების დაკარგვა და უარი ნატო-ში მიღებაზე, საქართველოში ასეთი დემოკრატია არ გვინდა - გურამ მაჭარაშვილი
ვინც ეწინააღმდეგება პროპაგანდის შეზღუდვას, ის მხარს უჭერს პროპაგანდას - ირაკლი კობახიძე
როგორც ყველა არჩევნებზე, საზოგადოება ქვეყნის შიგნით და ქვეყნის გარეთ არსებულ მტრებს გასცემს შესაბამის პასუხს - კახა კალაძე