თუ გვინდა პარტნიორებთან საერთო ინტერესებზე შევჯერდეთ, ამისათვის კანონის გამართული ბუნება ყველამ უნდა აღიაროს - ირაკლი კობახიძე
მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, შეცვალოს ეს ტენდენცია და ევროკავშირის გზაზე მტკიცედ დაბრუნდეს, ჯერ კიდევ არის დრო დინამიკის შესაცვლელად - ევროკომისიის განცხადება
სინამდვილეში გამოდის, რომ სალომე ზურაბიშვილმა დაიწყო უცხოელი აგენტების რეესტრის წარმოება და ეს ე.წ. ქარტია არის სწორედ უცხოელი აგენტების რეესტრის შექმნის პირველი მცდელობა - ირაკლი კობახიძე
ჩვენ ვართ ერთადერთი ქვეყანა გარშემო, ვისაც არ აქვს დიპლომატიური ურთიერთობები რუსეთთან, მიზეზი ჩვენი ტერიტორების 20%-ის ოკუპაციაა - ირაკლი კობახიძე
სანქციების თემა ჩვენთვის უბრალოდ არასერიოზულია, ქართველ ხალხს ვერავინ დასჯის, ისევე როგორც ქართველი ხალხის მიერ არჩეულ ხელისუფლებას - ირაკლი კობახიძე
უმაღლესმა წარმომადგენლობითმა ორგანომ იმოქმედა ქართველი ხალხის ნების შესაბამისად, შექმნა უმნიშვნელოვანესი სამართლებრივი საფუძველი სუვერენიტეტის განსამტკიცებლად - ირაკლი კობახიძე
20:16
გასაგებია იმ ძალების აღშფოთება, რომლებიც გაუმჭვირვალობით სარგებლობას, რევოლუციის მოწყობას, მეორე ფრონტის გახსნას გეგმავდნენ. დღეს მათ იმედები გაუცრუვდათ - ირაკლი კობახიძე
საქართველოს მოქალაქეს აქვს უფლება, იცოდეს, ვინ ატარებს უცხოური ძალის დადებით ან უარყოფით ინტერესებს საქართველოში - პრემიერ-მინისტრი
წლების წინ ვერავინ წარმოიდგენდა, რომ საქართველო ამ მასშტაბის წინააღმდეგობის მიუხედავად შეძლებდა დამოუკიდებელი გადაწყვეტილების მიღებას - მამუკა მდინარაძე
გაბრიელიუს ლანდსბერგისი: სამწუხარო დღეა საქართველოსა და დანარჩენი ევროპისთვის, კანონის მიღება ფაქტობრივად აჩერებს საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებას
დემონსტრანტები პარლამენტის მიერ "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" კანონპროექტზე პრეზიდენტის ვეტოს დაძლევას საპროტესტო შეძახილებით შეხვდნენ
"მოქალაქეებს მინდა ვუთხრა, რომ დაიმახსოვრეთ ეს ემოცია და ზუსტად ამ ემოციით ვუპასუხებთ ოქტომბერში მოღალატე "ოცნებას" - ანა ბუჩუკური
ოქტომბრის არჩევნებზე ეს ხელისუფლება უნდა გავუშვათ - ჰერმან საბო
შსს მოუწოდებს აქციის ორგანიზატორებსა და მონაწილეებს, დეპუტატებსა და პარლამენტის თანამშრომლებს მისცენ შესაძლებლობა შეუფერხებლად დატოვონ შენობა - შსს განცხადებას ავრცელებს