პარლამენტის თავმჯდომარე და დეპუტატები გორში, თავდაცვის ძალების პირველ ქვეით ბრიგადაში იმყოფებოდნენ
ლევან ნიკოლეიშვილი: მეთიუ მილერი ამბობს, ინდივიდუალური სანქციები ჯერ არ გამოგვიცხადებიაო, ხატია დეკანოიძე და გაუმჭვირვალე არასამთავრობოები ვრცელ სიაზე საუბრობენ, უხერხულია, იქნებ ერთობლივ ტექსტზე შეთანხმდნენ
Spotlight Tech 2024-ზე საქართველოს ბანკის იდეათონის გამარჯვებულები გამოვლინდნენ
ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელმა, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მისიის ახალ ხელმძღვანელთან გაცნობითი შეხვედრა გამართა
ზაზა შათირიშვილი: დღეს ჩვენ ქვეყანას სწორედ ხალხის მმართველობა ანუ ნამდვილი დემოკრატია გადაარჩენს, რასაც ჯერჯერობით ასევე ხალხის გონიერებით ვინარჩუნებთ!
ინდივიდუალური სანქციები ჯერ არ გამოგვიცხადებია, ამ საკითხზე მეტს არ ვისაუბრებ, მაგრამ ნათლად განვაცხადეთ, რომ არ ვიყოყმანებთ მათ დაწესებაზე - მეთიუ მილერი
რატი იონათამიშვილი: ხელმოცარული და სასოწარკვეთილი რადიკალური ოპოზიცია აკეთებს ყველაფერს, რომ იძალადოს ჩვენი ქვეყნის მოქალაქეებზე
კოლექტიური "ნაცმოძრაობის" ლიდერად ვერ წამოაყენებდნენ ვერავის თუ არა სალომეს, რომელსაც განსხვავებით სხვებისგან, სისხლში არ აქვს ხელი გასვრილი - გიორგი ვოლსკი
პრეზიდენტის ქარტიას ხელს 17 პარტია და 5 დამოუკიდებელი დეპუტატი აწერს - დოკუმენტზე ხელმომწერებისთვის სალომე ზურაბიშვილმა ორბელიანების სასახლეში მიღება გამართა