ტატუს გაკეთება ლიმფომის განვითარების რისკს 21%-ით ზრდის - People
საკითხები, რომელიც საქართველოს ევროინტეგრაციის წინააღმდეგაა მიმართული, არის რუსული ჰიბრიდული ძალის გამჟღავნება სალომე ზურაბიშვილის მხრიდან - რატი იონათამიშვილი
ამ ერთხელაც, სიტყვაზე მენდეთ - მიხეილ სააკაშვილი მოქალაქეებს მიმართავს
"უსამართლო გადაწყვეტილებები შედეგს არასდროს გამოიღებს - საბოლოო ჯამში, ყველას მოუწევს, ესაუბროს იმ პოლიტიკურ ძალას, რომელიც წარმოადგენს ქართველ ხალხს" - იონათამიშვილი დაანონსებულ სანქციებზე
მდიდარი NGO-ები, სინამდვილეში, არ წარმოადგენენ სამოქალაქო სექტორს - წარმოადგენენ პოლიტიკურ ძალებს, რომელთაც, ხშირად, თავად რადიკალურ ოპოზიციაზე კიდევ უფრო რადიკალური დღის წესრიგი აქვთ - რატი იონათამიშვილი
მნიშვნელოვანია, რომ პარლამენტმა მიიღო გამჭვირვალობის ქართული კანონი, რაც ნიშნავს, რომ საქართველოს სუვერენიტეტის განმტკიცებისთვის ფუნდამენტური ნაბიჯები გადაიდგა - რატი იონათამიშვილი
ჩინეთს სურს, ექსკლუზიურად ფლობდეს სტრატეგიულ ობიექტებს იმისთვის, რომ პოლიტიკური ფასით დატვირთოს - გრიგოლ გეგელია ანაკლიის პორტზე