ამ კრიზისმა გააჩნია უზარმაზარი შესაძლებლობები... ეს პროცესი ისე უნდა წარმართულიყო, რომ 100 000 ადამიანი ვეტოს დაძლევის მომენტში ქუჩებში ყოფილიყო - ვახტანგ მეგრელიშვილი
უქომაგე ნაკრებს მესხზე - ევროპის ჩემპიონატზე ეროვნული ნაკრების თამაშების პირდაპირ რეპორტაჟებს მიხეილ მესხის სახელობის სტადიონზე უჩვენებენ
ე.წ. ოფშორების კანონპროექტზე ვეტო დაძლეულია - 83 დეპუტატის მხარდაჭერით, პარლამენტმა საგადასახადო კოდექსში ცვლილებები პირვანდელი სახით დაამტკიცა
2023 წელს საქართველოში სიღარიბის მაჩვენებელი 3.8 პუნქტით შემცირდა და 11.8% შეადგინა - ეკონომისტებს პოზიტიური მოლოდინები აქვთ
ოპოზიციის განცხადებები ვეტოსთან დაკავშირებით - სახელისუფლებო პარტია ოპონენტებს საზოგადოების შეცდომაში შეყვანის მცდელობაში ადანაშაულებს
ვეტოს დაძლევა და კანონპროექტის კანონად ქცევა დასავლეთიდან კრიტიკის ახალი ტალღის მიზეზი ხდება
კანონი, რომელმაც ორთვიანი უწყვეტი პროტესტი გამოიწვია, ძალაში 5 დღეში შევა - ორგანიზაციების ნაწილი უცხოური ძალის რეესტრში დარეგისტრირებას არ აპირებს
ხელისუფლებისთვის, რეფერენდუმთან დაკავშირებით, ზურაბიშვილის ინიციატივა სპეკულაციურია - რის გამოტანა სურს სალომე ზურაბიშვილს რეფერენდუმზე
ვინ ააშენებს ანაკლიის ღრმაწყლოვან პორტს - ერთადერთი პრეტენდენტი და სავარაუდო გამარჯვებული ჩინური კონსორციუმია - სად რა ააშენა ჩინურმა გიგანტმა და რა რეპუტაცია აქვს
გიორგი ცუცქირიძე: ანაკლიის პროექტი საქართველოს ეკონომიკისთვის მნიშვნელოვანი ბერკეტი გახდება გეოეკონომიკური სტრატეგიის დივერსიფიცირებისათვის და გრძელვადიანი სწრაფი ზრდის თავისებური გამწევი ლოკომოტივიც!
გამონაბოლქვის დადგენილ ნორმასთან შეუსაბამობისთვის, გასულ წელს 5 000-ზე მეტი ავტოსატრანსპორტო საშუალების მფლობელი დაჯარიმდა - ოთარ შამუგია
19:17
8 წელი დაკარგა საქართველომ მამუკა ხაზარაძის თაღლითური სქემების გამო - საქართველოს ხელისუფლებისთვის ანაკლიის პორტის მშენებლობა ყოველთვის იყო პრიორიტეტი და აი, დადგა ის დღე, როდესაც ოცნება რეალობად იქცა - ვლადიმერ ბოჟაძე
გამჟღავნდა ის ყველაფერი, თუ რისთვისაც იყვნენ გამოფენილი ქუჩაში ლომჯარია-გიგაურის ფინიები - სინამდვილეში, ყველაფერი დაკავშირებული ყოფილა ანაკლიის პორტის მშენებლობასთან - ედიშერ გვენეტაძე
ღია ბიუჯეტის ინდექსში სრულიად გამჭვირვალე ქვეყნებს შორის საქართველო კვლავ პირველ ადგილზეა
გავრცელებული ცრუ ინფორმაციის საპირისპიროდ, მეწყრული პროცესების მიუხედავად, ვაჟა-ფშაველას სახლ-მუზეუმს საფრთხე არ ემუქრება - კულურის სამინისტრო
"ლელოს" ანაკლიის პორტთან დაკავშირებით მთავრობის გადაწყვეტილება არ მოსწონს - რას პასუხობენ მმართველ გუნდში
ესტონეთის პრემიერის განცხადებით, ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრს საკუთარი ქვეყნის მთავრობა არ ჩაუყენებია საქმის კურსში, რომ საქართველოში ანტისამთავრობო აქციაში მონაწილეობას მიიღებდა