Samsung წარმოგიდგენთ პრემიუმ Bespoke French Door მაცივარს
პარლამენტში დღეს ევროკომისიის 9 დათქმასთან დაკავშირებულ კანონპროექტებს განიხილავენ, მათ შორის "პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ" კანონში შესატან ცვლილებებს
"ქართულ ოცნებას" მილიონი შანსი ჰქონდა საქართველოსთვის არ ეღალატა, მაგრამ მაინც არჩიეს პუტინს დამორჩილებოდნენ. ისტორია არასოდესაა კეთილი მოღალატეების მიმართ - ვიოლა ფონ კრამონი
"უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" კანონის საწინააღმდეგო აქცია პარლამენტთან გვიან ღამით დასრულდა
თუ საერთაშორისო აქტორების მხრიდან სწორად იქნება "გამჭვირვალობის შესახებ" კანონის მიზნები აღქმული, ის არ შეუშლის ხელს ქვეყნის ევროინტეგრაციის პროცესში - მაკა ბოჭორიშვილი
მაკროეკონომიკური ფუნდამენტური ფაქტორები ძლიერია, თუმცა ბაზარზე მოკლევადიანი მერყეობა შესაძლოა აჟიოტაჟმა გამოიწვიოს, ამ დროს ეროვნული ბანკი ყიდის უცხოურ ვალუტას - ეროვნული ბანკი
პრეზიდენტის მორიგი ვეტო, სავარაუდოდ, დღესვე იქნება დაძლეული - საუბარია "საგადასახადო კოდექსში" ცვლილებების პროექტზე
ვხედავთ გარკვეულ ქმედებებს, რომლებიც ქმნიან საქართველოსთვის დამატებით საფრთხეებს და გვაძლევს საფუძველს ვიფიქროთ, რომ არსებობს ძალები, რომლებსაც დესტაბილიზაციის სურვილი აქვთ - მაკა ბოჭორიშვილი
სამწუხაროა, რომ საქართველოს ლიდერები ირჩევენ უარი თქვან იმ ნაბიჯებზე, რომლებიც საჭიროა წინსვლისთვის დასავლური მიმართულებით, რომელიც მის ხალხს სურს - მეთიუ მილერი
ქართველმა ხალხმა აშკარად აირჩია მომავალი ევროკავშირში და ჩვენ ყველაფერს გავაკეთებთ იმისათვის, რომ მხარი დავუჭიროთ მათ ამბიციებს - შარლ მიშელი
უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ კანონის ძალაში შესასვლელად, საჭიროა 5 დღის ვადაში პრეზიდენტის ხელმოწერა
როგორც ზვიადის პერიოდის დამოუკიდებლობის აქტზე ხელისმომწერი დეპუტატები შევიდნენ ოქროს ასოებით ისტორიაში, ისე შევა ყველა, ვინც მხარი დაუჭირა ქართულ კანონს - გიორგი გამსახურდია
"უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" კანონის წინააღმდეგ მორიგი საპროტესტო აქცია 2 ივნისს გაიმართება
მამუკა მდინარაძე: რამდენად თაღლითური და მავნებლური კამპანიაა, გარე დავალების შემსრულებელი, ლუსტრირებული სალომე ზურაბიშვილი გვთავაზობს რეფერენდუმის ჩატარებას და იმ თემის კითხვის ნიშნის ქვეშ დაყენებას, რაც კონსტიტუციაში გვიწერია
უვიზო მიმოსვლა ჩინეთთან - დღეიდან ძალაში შევიდა შეთანხმება, რომელიც სავიზო მოთხოვნების ორმხრივად გათავისუფლებას გულისხმობს
"უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის" კანონის საბოლოო მიღება და მწვავე პოლიტიკური განცხადებები - რა ხდებოდა პარლამენტის დღევანდელ სხდომაზე
"გაბრაზდით, მაგრამ დავიწყოთ საქმე, უნდა მოვამზადოთ ნამდვილი რეფერენდუმი - გვინდა ევროპული მომავალი თუ რუსული მონობა" - პრეზიდენტმა აქციის მონაწილეებს მიმართა
პოლიტიკური განცხადებები და მძიმე ურთიერთბრალდებები პარლამენტში - ვეტოს დაძლევამდე, გამჭვირვალობის კანონს დეპუტატები რამდენიმე საათი მწვავე კამათის ფონზე განიხილავდნენ