მგონი, პარტიებმაც არ იციან, რას აწერენ ხელს, კომენტარებზე ემჩნევათ - გურამ მაჭარაშვილი პრეზიდენტის ქარტიაზე
რადიკალური ოპოზიცია, მათ შორის, სალომე ზურაბიშვილის ჩართულობით, არის ერთი დაჯგუფება, რომელსაც ერთი პატრონი ჰყავს - კახა კალაძე
პარტია "გახარია საქართველოსთვის" პრეზიდენტის ინიციატივას ხელს არ აწერს
მხვდება გარკვეული მანქანების ერთი და იგივე კატეგორია - ხმამაღალი სიგნალით, მუქარითა და ყვირილებით ჩამიარა, რასაც ადამიანის ენაზე ფაშიზმი ჰქვია, ხოლო კანონის ენაზე - ადევნება - ნინო წილოსანი
ქალბატონი ჭიჭე ვაშაძის პარტიის წევრია და ეს თუ არ უქმნის მას უხერხულობას, რა თქმა უნდა, არც სირცხვილსა და ტყუილზე ექნება რაიმე განსხვავებული სენტიმენტები - ვიქტორ სანიკიძე მომხდარ ინციდენტზე
"სალომე ზურაბიშვილმა ეფექტურად შეასრულა კონსტიტუციით დაკისრებული როლი და მოიხადა პატრიოტული ვალი" – ვინ აწერს პრეზიდენტის ინიციატივას ხელს
მამუკა ხაზარაძე: იყო გადაწყვეტილება მისაღები, ვის უნდა გაემარჯვა, ქართულ-ამერიკულ კომპანიას, რომელსაც ჩვენ წარმოვადგენდით, თუ - ჩინურ სახელმწიფო კომპანიას
ჩააბარეს ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი სტრატეგიული პროექტი მამუკა ხაზარაძეს, რომელიც იძლეოდა დაპირებებს, რომ შემოიყვანდა სხვადასხვა ინვესტორს - შალვა პაპუაშვილი