პრემიერი - ეკონომიკურ ზრდას მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ანაკლიის პორტის პროექტის წარმატებით განხორციელება; დაფუძნდება ერთობლივი კომპანია, რომელშიც საქართველოს სახელმწიფო კომპანიის წილი 51%, ხოლო კონსორციუმის - 49% იქნება
არ დარჩენილა კოლექტიურ ბიუროკრატიულ დასავლეთში არცერთი ორგანიზაცია, რომელსაც საქართველოს სახელმწიფოს მიმართ მუქარის შემცველი განცხადება არ გაეკეთებინა - თუ ერთობით ვიქნებით, დედამიწაზე ჩვენი მომრევი ძალა არაა - ედიშერ გვენეტაძე
ეს ორი კვირა იყო იმის თვალსაჩინო დასტური, რომ ჩვენი სპორტი არის აღმავლობის გზაზე და ყველაფერს გავაკეთებთ, რომ მომავალში ჩვენმა სპორტსმენებმა ქვეყანას კიდევ უფრო მეტი წარმატება და გამარჯვება აჩუქონ - პრემიერი
დაცხრა ემოციები, რადიკალური ოპოზიციის პროტესტს მიერთებული მოქალაქეებიდან ბევრმა უკვე დაინახა, რომ კანონი გააჯანსაღებს პოლიტიკურ სისტემას, შეამცირებს რადიკალიზმს - შალვა პაპუაშვილი
გამჭვირვალობის კანონის მიღებით გაიმარჯვა მხოლოდ საქართველომ, მისმა სუვერენიტეტმა და მისმა უსაფრთხოებამ, შესაბამისად, ამ კანონის მიღებით დამარცხდნენ მხოლოდ ჩვენი ქვეყნის არაკეთილმოსურნეები - ირაკლი კობახიძე
შალვა პაპუაშვილმა "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" კანონს ხელი მოაწერა
28 მაისიდან ამოქმედდა უვიზო მიმოსვლა ჩინეთთან, 30 მაისიდან გაორმაგდა პირდაპირი ფრენების რაოდენობა ჩინეთსა და საქართველოს შორის, რაც მნიშვნელოვანი წინსვლაა ორმხრივ ურთიერთობებში - ირაკლი კობახიძე