"რუსთავი 2" იუბილარია - ტელეკომპანიას დაარსებიდან 30 წელი შეუსრულდა
ვიღაცებს არც უბრძოლიათ ჩვენი ქვეყნისთვის, ვინც დღეს უდიერად მოგვიხსენიებს, რომ ოკუპანტის მხარეს ვართ, ეს არის ჩვენი დიდი შეურაცხყოფა - ეპისკოპოსი იაკობი
Brussels Signal: საქართველოს უცხოური აგენტების შესახებ კანონი სინამდვილეში ძალიან ამერიკულად გამოიყურება
მიხაელ როთს გერმანიაში საქართველოს ელჩი, ლევან იზორია პასუხობს: კრიტიკა და უგულებელყოფა სხვადასხვაა, თქვენ გქონდათ მცდელობა, მომავალი თაობისგან გაგემიჯნათ საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია
"ქართული ოცნების" კომუნიკაციების დეპარტამენტი: "როიტერის" სტატია დეზინფორმაციაა და მიზნად ისახავს ყალბი აღქმების შექმნას. როცა ირაკლი კობახიძე საუბრობდა საქართველო-აშშ-ის ურთიერთობის გადახედვაზე, მხედველობაში ჰქონდა ურთიერთობების გაღრმავება
წყნეთიდან ბეთანიის მიმართულებით, საავტომობილო მოძრაობა ორმხრივად შეიზღუდება - მერია განცხადებას ავრცელებს
ზაალ ანჯაფარიძე: პ(რეზიდენტის) ჩიქორთული ქართულიდან რთულია გაიგო, სადამდე მისცა პარტიებს ვადა "აგენტურის ქარტიასთან" მისაერთებლად, ჯერჯერობით პარტიების ჩამიჩუმი არ ისმის
პრემიერმა მოუწოდა ელჩებს, ახალგაზრდებს, კანონზე საჯარო დისკუსია გაიმართოს, ეს დღემდე ვერ მოხდა, რაც ნიშნავს, რომ სიმართლე "ქართული ოცნების" მხარეს არის - ლევან მაჭავარიანი
"როგორც კი მოვიგებთ, ყველა რუსი ჯაშუში გასამართლდება, მათ შორის, თვითონ მაჭარაშვილიც" - ოპოზიციის შეფასება "ხალხის ძალის" ლიდერის განცხადებაზე
"ნაციონალური მოძრაობის" ოფისში საგამოძიებო მოქმედებები მიმდინარეობს - შსს-მ გამოძიება ნივთის დაზიანების ან განადგურების მუხლით დაიწყო