მოლდოვაში პრორუს ოლიგარქებთან დაკავშირებული 5 ტელეარხი იხურება
ადამიანები, რომლებსაც ვითომ გული შესტკივათ საქართველოზე, ვერ მალავენ იმას, რომ ამ ქვეყანაში მაიდნის გამეორება უნდოდათ - კახა კალაძე
თუ რომელიმე დამფინანსებელი უარს იტყვის პროექტების გაგრძელებაზე, პირდაპირ ჩაითვლება, რომ მათ მართლაც ჰქონდათ სხვა ინტერესები - თალაკვაძე
"ქართული ოცნება" ამ ქვეყანაში რუსული ინტერესების შემოყვანას ცდილობს - ირაკლი კუპრაძე
უცხოურ ძალას სურდა, ქვეყანაში რევოლუციური სცენარები განვითარებულიყო, ამის კლასიკური მაგალითია ესტონეთისა და ბალტიისპირეთის ქვეყნების მინისტრების ანტისამთავრობო მიტინგზე გამოსვლა - გურამ მაჭარაშვილი
იცით, საერთოდ, მონა რა არის?! - გთხოვთ ერთ რამეს, დაუბრუნდით ყველა ჩვეულებრივ ნორმალურ მდგომარეობას - ნუ გაგიკვირდებათ, როცა აგრესიას გამოხატავთ, აგრესიით გიპასუხებენ - ვიქტორ ჯაფარიძე
ადამიანს განსხვავებული პოზიცია თუ აქვს, აბულინგებენ, ელჩებისთვის ეს მისაღები და ნორმაა? გამობრძანდით და დაგმეთ, ან ჩავთვლით, რომ თქვენ ახალისებთ ამ მიდგომებს - ირაკლი ზარქუა
ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ, რომ ძალადობის ფაქტები იყოს დაგმობილი - კახა კალაძე
საქმე გვაქვს სიმულაციასთან, გამჭვირვალობის კანონის ეფექტთან, თითქოს რაღაც პროცესები უნდა დაიძრას, რომელიც შეუქცევადი, ნეგატიური შედეგის მომტანი შეიძლება იყოს - მიხეილ სარჯველაძე ფონდ "ფეა თრიიზ"-ის განცხადებაზე
ურთიერთბრალდებები ანაკლიის პორტის თემაზე - ოპოზიციაში აცხადებენ, რომ "ანაკლიის პორტი რუსული კონტროლის ქვეშ გადადის"
ლიეტუვის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ საქართველოს ელჩი უწყებაში დაიბარა
ეკონომიკის სამინისტრო - ანაკლიის პორტის მშენებლობის პროცესში მონაწილე ჩინურ-სინგაპურული კონსორციუმი სანქცირებული კომპანიების სიაში არ ირიცხება