მიხეილ მესხის სტადიონთან ფეხბურთის ფედერაციის ოფიციალური მაღაზია გაიხსნა
შალვა პაპუაშვილი აცხადებს, რომ ორგანიზაციებს შესაბამის პორტალზე რეგისტრაციისა და დეკლარაციის შევსების ვალდებულება დაახლოებით 4-5 სექტემბრიდან ექნებათ
12:09
ამ პროცესში ერთადერთი არჩევანი არის ორგანიზებული მუშაობით ხელისუფლების შეცვლისთვის მზადება - ირაკლი კუპრაძე "გამჭვირვალობის შესახებ კანონზე"
2012 წელს სიღარიბის ზღვარს მიღმა ცხოვრობდა მილიონ 100 ათასზე მეტი თანამოქალაქე, მოქმედი ხელისუფლების პირობებში, თითქმის 700 ათასმა მოქალაქემ დაძლია სიღარიბე, ჩვენი უმთავრესი ამოცანაა სიღარიბის განულება - პრემიერი
პრემიერი - ეკონომიკურ ზრდას მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ანაკლიის პორტის პროექტის წარმატებით განხორციელება; დაფუძნდება ერთობლივი კომპანია, რომელშიც საქართველოს სახელმწიფო კომპანიის წილი 51%, ხოლო კონსორციუმის - 49% იქნება
არ დარჩენილა კოლექტიურ ბიუროკრატიულ დასავლეთში არცერთი ორგანიზაცია, რომელსაც საქართველოს სახელმწიფოს მიმართ მუქარის შემცველი განცხადება არ გაეკეთებინა - თუ ერთობით ვიქნებით, დედამიწაზე ჩვენი მომრევი ძალა არაა - ედიშერ გვენეტაძე
11:34
ეს ორი კვირა იყო იმის თვალსაჩინო დასტური, რომ ჩვენი სპორტი არის აღმავლობის გზაზე და ყველაფერს გავაკეთებთ, რომ მომავალში ჩვენმა სპორტსმენებმა ქვეყანას კიდევ უფრო მეტი წარმატება და გამარჯვება აჩუქონ - პრემიერი
11:27
დაცხრა ემოციები, რადიკალური ოპოზიციის პროტესტს მიერთებული მოქალაქეებიდან ბევრმა უკვე დაინახა, რომ კანონი გააჯანსაღებს პოლიტიკურ სისტემას, შეამცირებს რადიკალიზმს - შალვა პაპუაშვილი
11:24
გამჭვირვალობის კანონის მიღებით გაიმარჯვა მხოლოდ საქართველომ, მისმა სუვერენიტეტმა და მისმა უსაფრთხოებამ, შესაბამისად, ამ კანონის მიღებით დამარცხდნენ მხოლოდ ჩვენი ქვეყნის არაკეთილმოსურნეები - ირაკლი კობახიძე