"უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის" შესახებ კანონს შალვა პაპუაშვილი ხელს დღეს მოაწერს
ლევან ნიკოლეიშვილი - არ მგონია, ასეთი "გრანდიოზული" კონცერტით და "უამრავი" ხალხით, "ქართული ოცნება" შეშინდეს, ნეტავ ფრანებსა და ბუშტებს თუ გაუშვებენ ჰაერში?!
უკრაინაში პოლონელი ინსტრუქტორების გაგზავნაზე ეფექტიანი და უსაფრთხო პოლონეთში მცხოვრები უკრაინელებისგან ქვედანაყოფის ჩამოყალიბება, მათი გაწვრთნა და გაგზავნა იქნება - პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი
2024 წელი "რუსთავი 2-ისთვის" განსაკუთრებულია - ეროვნული მაუწყებელი 30 წლის გახდა
"რუსთავი 2-ზე" დიდი საფეხბურთო დღესასწაული იწყება - მაყურებელს "ჩვენების", ანუ 26 მარტის გმირების ექსკლუზიური ინტერვიუები ელოდება
რატომ მოკლა ახალგაზრდა კაცმა რუსთავის ბაზარში ბიძა და კიდევ 3 ადამიანი - რა ჩანს "კურიერი P.S.-ის" მიერ ექსკლუზიურად მოპოვებულ კადრებში
ჯარიმა თუ პატიმრობა - რა ელის აშშ-ის საპრეზიდენტო მარათონში მონაწილე დონალდ ტრამპს, რომელიც დამნაშავედ ნაფიც მსაჯულთა სასამართლომ ცნო
"უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" კანონის წინააღმდეგ პროტესტი გრძელდება
სიძულვილის ენა, შეურაცხმყოფელი ფრაზები, წარწერები, შეძახილები და სატელეფონო ზარები - "გამჭვირვალობის კანონის" მოწინააღმდეგეები და მომხრეები ერთმანეთს ძალადობასა და ბულინგში ადანაშაულებენ
"უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" კანონის ირგვლივ კრიტიკა არ წყდება - რას უნდა ველოდოთ პარტნიორებისგან
რატომ არ მოსწონს "ლელოს" ჩინური კომპანიის შემოსვლა და რას პასუხობს მას ხელისუფლება - ანაკლიის პორტი პოლიტიკური ურთიერთბრალდებების თემაა
ყოველი "აღშფოთებული მოქალაქის" უკან "ნაცმოძრაობის" ცუდად შენიღბული აქტივისტი დგას, ხოლო მათი ყოველი აქტივისტის უკან - "ევროპის სახალხო პარტია" - სამწუხაროა, ეს იქცა ევროპის ხელწერად საქართველოში - შალვა პაპუაშვილი
"გულანთებული ადამიანების უკან რატომღაც სულ "ნაციონალური მოძრაობის" აქტივი აღმოჩნდება-ხოლმე" - ვიქტორ სანიკიძე
30 წელზე მეტია რაც წყნეთში ვართ, 1997 წელს დედაჩემი ამ ეზოდან არის გასვენებული, ამიტომ, ეგ თქვენი ბინძური კამპანია უპასუხოდ არ დაგრჩებათ - დავით კაჭარავა
სტამბოლში საცხოვრებელი სახლის ჩამონგრევას მსხვერპლი მოჰყვა
ადამიანები, რომლებიც სალომე ზურაბიშვილს მოიხსენიებდნენ რეზიდენტად, დღეს მის გარშემო არიან გაერთიანებულნი - ირაკლი ღარიბაშვილი
13 საათი გავიდა მას შემდეგ, რაც ჩვენს ოფისზე ბანდიტური თავდასხმა განხორციელდა... თუმცა არავინ არ არის არც დაკითხული და არც დაკავებული - ლაშა ფარულავა
ახალი კვლევა: შესაძლოა, ძუძუს კიბოს განმეორებით განვითარების რისკი იმაზე 3 წლით ადრე დადგინდეს, ვიდრე სკრინინგით იყო შესაძლებელი