საქართველოს ძიუდოისტთა ნაკრების შემადგენლობა პარიზის ოლიმპიადაზე ცნობილია
სკოლის მოსწავლე ბოროტი ზრახვებისთვის როგორ უნდა გამოიყენო?! ეს ჩვეულებრივი ფაშიზმია - მსგავსი შემთხვევა ბევრი იქნება და ყველანაირად ეცდებიან, ასეთი სპეკულაციებით იხელმძღვანელონ - კალაძე
ავარია თბილისში - მოტოციკლის მძღოლი ადგილზე დაიღუპა
კანონის მიღების შემდეგ შეურაცხყოფილად იგრძნო თავი... არანაირი პოლიტიკური ამბიცია არავის არ აქვს - ფონდ "ფეა თრიიზ"-ის სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი
საქართველოში უახლოეს ხანებში, დიდი ალბათობით, შემოვა ჩინური ბანკები 2-3-4%-იანი განაკვეთით, ეს კი ნიშნავს საქართველოს მოსახლეობის ამ ყაჩაღ-მევახშეებისაგან გათავისუფლებას - ედიშერ გვენეტაძე ხაზარაძე-ჯაფარიძეზე
ანაკლიის პორტის პროექტით, ჩვენი როლი რეგიონში კიდევ უფრო გაძლიერდება - კახა კალაძე
გამჭვირვალობის კანონპროექტის ინიცირებამდე, შევისწავლეთ სტრასბურგის პრაქტიკა და საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებული კანონი თავიდან ბოლომდე შესატყვისობაშია სტრასბურგის პრაქტიკასთან - ირაკლი კობახიძე
ეს არის ოთხზოლიანი საავტომობილო გზა, სადაც ასევე გათვალისწინებულია ტროტუარები ქვეითად მოსიარულეთათვის, არის ველობილიკი - კახა კალაძე
მშობლიურ რაჭაში, რუსული კანონის მიღების გამო, ერთი პროექტი შეჩერდა... აღნიშნულ ფონდს წლების წინ ვხელმძღვანელობდი - ბადრი ჯაფარიძე
"ხალხის ძალა": ანაკლიის პორტი აუცილებლად აშენდება და ის მოემსახურება საქართველოს ეკონომიკის გაძლიერებას, ჭეშმარიტ სტრატეგიულ პარტნიორებთან ურთიერთობების კიდევ უფრო გაღრმავებასა და საქართველოს დაუბრუნებს ისტორიულ ფუნქციას
მიუღებელია ყოველგვარი პოლიტიკური სპეკულაცია... ონის მუნიციპალიტეტის მერია დააფინანსებს ამ პროექტს - ონის მერი ფონდ "ფეა თრიიზი"-ს განცხადებაზე
საქართველოში "მაიდანს" ვერავინ ეღირსება - ირაკლი კობახიძე
კაია კალასი: მაიდანის დემონსტრაციებზე ბევრი ევროპელი პოლიტიკოსი იყო, უამრავი ხალხი მივიდა უკრაინელი ხალხისადმი მხარდაჭერის გამოსახატავად, რომელმაც იმავე გზით აირჩია ევროპული კურსი - ეს ის ანალოგია, რაც ახლა ხდება საქართველოში
მსოფლიოში ვართ პირველ ადგილზე ბიუჯეტის გამჭვირვალობის კუთხით - ერთადერთი სფერო, რომელიც აქამდე არ იყო გამჭვირვალე, ეს იყო არასამთავრობო ორგანიზაციების სფერო და ეს სფერო საჭიროებდა მოწესრიგებას - ირაკლი კობახიძე
სამარცხვინო ქმედება განახორციელა ბადრი ჯაფარიძემ, ვითომ, ონში კონკრეტული ენჯეო აღარ დაუჭერს მხარს ბავშვთა სტომატოლოგიურ მომსახურებას, ამაზე მეტი სიმდაბლე რა შეიძლება იყოს - ირაკლი კობახიძე
ანაკლიის პორტის პროექტის განსახორციელებლად, ხაზარაძემ ვერცერთი სივრციდან ვერ მოახერხა ინვესტორის მოზიდვა, მათ შორის ვერც ჩინური კომპანიის, შესაბამისად, ეს არის მისი პასუხისმგებლობა - პრემიერი
[VIDEO] მექსიკაში მერობის ერთი კანდიდატი მოკლეს, მეორე კი დაჭრეს
რადიკალური ოპოზიციის ლიბერალურ-ფაშისტური ქმედებების არავის ეშინია - განსაკუთრებით ჩვენი გუნდის წევრებს არ ეშინიათ ასეთი ფაშისტური ბულინგის - ირაკლი კობახიძე
სიღნაღის ისტორიულ-ეთნოგრაფიულ მუზეუმში ბავშვთა საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი გამოფენა - "ბავშვები ქართულ მხატვრობაში" - გაიხსნა
ბაგებისა და უნივერსიტეტის ქუჩის დამაკავშირებელი ახალი ხიდი ხელს შეუწყობს ქალაქის კიდევ უფრო მეტად განვითარებას - ირაკლი კობახიძე