უკრაინაში კიდევ ერთი ქართველი მებრძოლი დაიღუპა
ნინო წილოსანი შინაგან საქმეთა სამინისტროში გამოკითხვაზე იმყოფება - დეპუტატმა საპოლიციო უწყებას საჯაროდ მიმართა გამოიძიოს მისი ადევნების ფაქტები
რეგიონში არსებული რთული ვითარების მიუხედავად, საქართველო განუხრელად ახორციელებდა დაბალანსებულ პოლიტიკას, რომელიც მიმართული იყო რეგიონში მშვიდობის მიღწევისკენ - პრემიერის ანგარიში
პრემიერის ანგარიში - საქართველოსა და ჩინეთს შორის სტრატეგიული პარტნიორობის დამყარების შესახებ ერთობლივი განცხადების მიღების შემდეგ, სხვადასხვა მიმართულებით მნიშვნელოვნად გააქტიურდა ორმხრივი თანამშრომლობა
პრემიერის ანგარიში - ნატო-საქართველოს თანამშრომლობა აქტიურად წარიმართა, ვილნიუსის სამიტის კომუნიკეში დადასტურებულია ალიანსის ერთგულება ბუქარესტის სამიტის გადაწყვეტილებისადმი
მგონი, პარტიებმაც არ იციან, რას აწერენ ხელს, კომენტარებზე ემჩნევათ - გურამ მაჭარაშვილი პრეზიდენტის ქარტიაზე
რადიკალური ოპოზიცია, მათ შორის, სალომე ზურაბიშვილის ჩართულობით, არის ერთი დაჯგუფება, რომელსაც ერთი პატრონი ჰყავს - კახა კალაძე
პარტია "გახარია საქართველოსთვის" პრეზიდენტის ინიციატივას ხელს არ აწერს
მხვდება გარკვეული მანქანების ერთი და იგივე კატეგორია - ხმამაღალი სიგნალით, მუქარითა და ყვირილებით ჩამიარა, რასაც ადამიანის ენაზე ფაშიზმი ჰქვია, ხოლო კანონის ენაზე - ადევნება - ნინო წილოსანი
ქალბატონი ჭიჭე ვაშაძის პარტიის წევრია და ეს თუ არ უქმნის მას უხერხულობას, რა თქმა უნდა, არც სირცხვილსა და ტყუილზე ექნება რაიმე განსხვავებული სენტიმენტები - ვიქტორ სანიკიძე მომხდარ ინციდენტზე
"სალომე ზურაბიშვილმა ეფექტურად შეასრულა კონსტიტუციით დაკისრებული როლი და მოიხადა პატრიოტული ვალი" – ვინ აწერს პრეზიდენტის ინიციატივას ხელს
მამუკა ხაზარაძე: იყო გადაწყვეტილება მისაღები, ვის უნდა გაემარჯვა, ქართულ-ამერიკულ კომპანიას, რომელსაც ჩვენ წარმოვადგენდით, თუ - ჩინურ სახელმწიფო კომპანიას
ჩააბარეს ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი სტრატეგიული პროექტი მამუკა ხაზარაძეს, რომელიც იძლეოდა დაპირებებს, რომ შემოიყვანდა სხვადასხვა ინვესტორს - შალვა პაპუაშვილი
არცერთ არასამთავრობო ორგანიზაციას არ სურს, თავისი ნებით, უცხო ქვეყნის ინტერესების გატარებაში მიიღოს აღიარება - თეონა აქუბარდია
ტრამპი რისკავს, იყოს "ლუზერი" პრეზიდენტი, თუ უკრაინას ცუდი სამშვიდობო შეთანხმების დადებას დაავალდებულებს - ვოლოდიმირ ზელენსკი
ცოტნე კობერიძეს ორი ადამიანი ელექტროშოკებით დახვდა - ეს იმ ტერორის გაგრძელებაა, რომელიც დიდი ხანია დაიწყეს, მიზეზი ალბათ ადამიანების დაშინებაა - ზურაბ ჯაფარიძე
"გამჭვირვალობის შესახებ კანონის" მიღებით, ჩვენ დაგვინახეს, როგორც დამოუკიდებელი ქვეყანა, რომელიც სუვერენულ სახელმწიფოდ შედგა - გურამ მაჭარაშვილი