არ გვაქვს უფლება არგუმენტს, "იმიტომ", გადავაყოლოთ ქვეყნის ბედი - კახა კალაძე
აგვისტოში "ქართული ოცნება" ნახავს სანქციების სიმძიმეს - თეონა აქუბარდია
გუშინ ვნახეთ ოპოზიცია, მისი რადიკალური ნაწილი, რომელიც სრულად დადგა უცხოური გავლენის და არა ქართველი ხალხის მხარეს - შალვა პაპუაშვილი
დიდი ხანია რაციონალურს, ხალხის ინტერესებთან დაკავშირებულ ინიციატივებს აღარ ველი, ესეც კიდევ ერთი სპეკულაციაა - შალვა პაპუაშვილი პრეზიდენტის ინიციატივაზე რეფერენდუმის შესახებ
"ექსპერტებმა, რომლებიც ოპოზიციის მომხრეები არიან და თავად ოპოზიციონერებმაც, თავზე გადაახიეს ეს ინიციატივა ზურაბიშვილს" - გურამ მაჭარაშვილი რეფერენდუმის შესახებ პრეზიდენტის ინიციატივაზე
"ამ კანონის გავრცელებას აპირებენ ისეთ ორგანიზაციებსა და ადამიანებზე, რომელსაც ვერ აკონტროლებს და ვერ აფინანსებს ხელისუფლება" - პაატა მანჯგალაძე
საქსტატი: 2023 წელს, წინა წელთან შედარებით სიღარიბეს თავი დააღწია 145 000-ზე მეტმა ადამიანმა. მაჩვენებელი 15.6%-დან 11.8%-მდე შემცირდა
მთავარი რეფერენდუმი ევროპულ მომავალთან დაკავშირებით უკვე შედგა გასული კვირების მანძილზე, არჩევნებზე ამის შედეგი უნდა გაფორმდეს - სალომე სამადაშვილი პრეზიდენტის მორიგ ინიციატივაზე
როდის ამოქმედდება "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" კანონი და რა პროცედურებია საჭირო ძალაში საბოლოოდ შესასვლელად
ჯეფრი საქსი: ჩვენ ვთქვით, რომ საქართველოსაც ნატოს ნაწილად ვაქცევთ, ამის მიზეზი ნათელი იყო - ეს ჩვენი გზაა, რომ ევრაზიაში დომინანტები ვიყოთ, ეს არის ამერიკული უნიპოლარიზმი, ჩვენ ვართ ჰეგემონები
11:00
ომის კვლევის ამერიკული ინსტიტუტის მონაცემებით, რუსეთი ზაფხულში უკრაინის ოკუპირებული ტერიტორიებიდან 10 000 უკრაინელი ბავშვის რუსეთში უკანონოდ გადაყვანას გეგმავს