ჩემთვის, როგორც იურისტისთვის, ვენეციის კომისიის დასკვნა შემაშფოთებელი იყო, იმიტომ, რომ ამ ტექსტით ვენეციის კომისიამ თქვა უარი პროფესიულ ღირსებაზე - ირაკლი კობახიძე
სანქციების თემა ჩვენთვის უბრალოდ არასერიოზულია, ქართველ ხალხს ვერავინ დასჯის, ისევე როგორც ქართველი ხალხის მიერ არჩეულ ხელისუფლებას - ირაკლი კობახიძე
უმაღლესმა წარმომადგენლობითმა ორგანომ იმოქმედა ქართველი ხალხის ნების შესაბამისად, შექმნა უმნიშვნელოვანესი სამართლებრივი საფუძველი სუვერენიტეტის განსამტკიცებლად - ირაკლი კობახიძე
20:16
გასაგებია იმ ძალების აღშფოთება, რომლებიც გაუმჭვირვალობით სარგებლობას, რევოლუციის მოწყობას, მეორე ფრონტის გახსნას გეგმავდნენ. დღეს მათ იმედები გაუცრუვდათ - ირაკლი კობახიძე
საქართველოს მოქალაქეს აქვს უფლება, იცოდეს, ვინ ატარებს უცხოური ძალის დადებით ან უარყოფით ინტერესებს საქართველოში - პრემიერ-მინისტრი
20:04
წლების წინ ვერავინ წარმოიდგენდა, რომ საქართველო ამ მასშტაბის წინააღმდეგობის მიუხედავად შეძლებდა დამოუკიდებელი გადაწყვეტილების მიღებას - მამუკა მდინარაძე
20:00
გაბრიელიუს ლანდსბერგისი: სამწუხარო დღეა საქართველოსა და დანარჩენი ევროპისთვის, კანონის მიღება ფაქტობრივად აჩერებს საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებას
დემონსტრანტები პარლამენტის მიერ "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" კანონპროექტზე პრეზიდენტის ვეტოს დაძლევას საპროტესტო შეძახილებით შეხვდნენ
19:06
"მოქალაქეებს მინდა ვუთხრა, რომ დაიმახსოვრეთ ეს ემოცია და ზუსტად ამ ემოციით ვუპასუხებთ ოქტომბერში მოღალატე "ოცნებას" - ანა ბუჩუკური
ოქტომბრის არჩევნებზე ეს ხელისუფლება უნდა გავუშვათ - ჰერმან საბო
შსს მოუწოდებს აქციის ორგანიზატორებსა და მონაწილეებს, დეპუტატებსა და პარლამენტის თანამშრომლებს მისცენ შესაძლებლობა შეუფერხებლად დატოვონ შენობა - შსს განცხადებას ავრცელებს