ჩვენ არ შევწყვეტთ მუშაობას, რათა ამერიკელები ღაზიდან გამოვიყვანოთ - ჯო ბაიდენი
თუკი ვეტოს დაძლევს და კანონს მიიღებს უმრავლესობა, სახალხო დამცველი მას საკონსტიტუციო სასამართლოში გაასაჩივრებს - ლევან იოსელიანი "შეკრებისა და მანიფესტაციის შესახებ" კანონპროექტზე
მიხეილ სააკაშვილი არის ისტორიაში პირველი მსჯავრდებული, რომელმაც მოხსნა ყოველგვარი რეკორდი ვიზიტორების რაოდენობით და მგონი, მსოფლიოშიც რეკორდსმენი იქნება ამ მხრივ - შალვა პაპუაშვილი
იქნებ დაასახელონ ვინ არის ამერიკაში ქართველი ხალხის ასეთი მოძულე, რომელიც ვიზალიბერალიზაციის საკითხს უკავშირებს იმას, ხელისუფლებაში იქნება თუ არა "ნაციონალური მოძრაობა" - შალვა პაპუაშვილი
დღეს რომ ყველა ყელყელაობს და ერთმანეთისკენ თითს იშვერენ, ბოიკოტი იყო მათი მხრიდან, ასევე რამდენიმე "ენჯეოს" მხრიდან, ამ პროცესში მოგვიწია მუშაობა რეკომენდაციებზე და 80-ზე მეტი კანონი მივიღეთ - შალვა პაპუაშვილი
22:49
გამოსავალი არის ის, რომ უნდა მოვძებნოთ სივრცე, სადაც შევძლებთ საქმიან ურთიერთობას - შალვა პაპუაშვილი პარლამენტში დაპირისპირებაზე
ინციდენტი შეიძლება მოხდეს და კულტურის ნაწილი არის ის, რომ ადამიანმა ამაზე სინანული უნდა გამოხატოს და ბოდიშიც შეიძლება მოიხადოს - შალვა პაპუაშვილი
მას შემდეგ, რაც პრეზიდენტმა კონსტიტუცია დაარღვია და ზუსტადაც, სექსისტური ტერმინოლოგიით მოიხსენია პარლამენტის მამაკაცი დეპუტატები, მას არ აქვს მორალური ავტორიტეტი, პარლამენტს მიუთითოს რამე - შალვა პაპუაშვილი
სამი პატიმრის გაქცევასთან დაკავშირებით გამოძიება იუსტიციის სამინისტროს გენერალურმა ინსპექციამ 379-ე მუხლით დაიწყო, რაც 6-დან 8 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს