დაპირისპირება პარლამენტის სხდომაზე - ოპოზიციონერი დეპუტატები ირაკლი ბერაიას თანამდებობიდან გადადგომას ითხოვენ
„ღირსება და ვაჟკაცობა ვისაც ჰქონდა, ბოდიში მოიხადა და მათ იმის აღიარებაც კი უჭირთ, არის თუ არა შეურაცხყოფა კონკრეტული საკითხები“ - მამუკა მდინარაძე ბერაიას განცხადებასა და ოპოზიციის კრიტიკაზე
„ბატონი აბაშიძე და ბატონი კარასინი ერთმანეთს ხვდებოდნენ, საუბრობდნენ და ამაში საიდუმლო არაფერია“ - რატი ბრეგაძე
ურთიერთბრალდებები და ხმაური საპარლამენტო სხდომაზე - პარლამენტის თავმჯდომარეს ოპოზიციონერი ქალი დეპუტატები დაუპირისპირდნენ
უკანონო დაკავება საოკუპაციო ხაზთან - მწყემსი მამაკაცი სოფელ ტახტისძირის მიმდებარე ტერიტორიაზე დააკავეს
მსოფლიოში ძალიან არეული სიტუაციაა და, ძირითადად, ამაზე გვექნება მსჯელობა - მადლობა ღმერთს, საქართველოში, ასე თუ ისე, მშვიდობა გვაქვს - ეპისკოპოსი იაკობი სონდის სხდომაზე
„რადიკალური ოპოზიცია ჯერ ამტკიცებდა, რომ კანდიდატის სტატუსი ნიშნავდა მილიარდობით ევროს, ათას სიკეთეს, ახლა ამბობენ, რომ არაფერი ყოფილა - აქაც მიხედონ ორმაგ სტანდარტებს“ - ირაკლი კობახიძე
„იმედი მაქვს, სალომე ზურაბიშვილი ამომრჩეველს კიდევ ერთხელ არ უღალატებს - თავის დროზე, მას იმ ამომრჩეველმა დაუჭირა მხარი, რომლისთვისაც პრინციპულად მიუღებელია სააკაშვილის მიერ ჩადენილი დანაშაულები“ - ირაკლი კობახიძე