ნარიყალას ციხის რეაბილიტაციის მეორე ეტაპის სამუშაოები იწყება
„ქალებით რომ სპეკულირებთ, როცა სხვა ქალ დეპუტატებს გამოაქვეყნებენ რაღაც „შავ სიებში“, აქ რომ რაღაცებს გაუშლით წულუკიანს, მაშინ იფიქრეთ, არის ეს და მოღალატის ძახილი უფრო მეტი შეურაცხყოფა თუ არა“ - მამუკა მდინარაძე ოპოზიციას
"მსჯავრდებულთა და პრობაციონერთა რეაბილიტაციისა და რესოციალიზაციის პროცესში არსებული ინოვაციები“ - თბილისი პირველად, მაღალი დონის საერთაშორისო კონფერენციას მასპინძლობს
მნიშვნელოვანია, რომ დღეს იუსტიციის სამინისტროსთან პარტნიორობას აღვნიშნავთ - რობი დანიგანი
"მიუღებელია და გამართლება არ აქვს იმ ყველაფერს, რასთან დაკავშირებითაც თავად გამცხადებელმაც ისაუბრა და ბოდიში მოიხადა" - ნინო წილოსანი ირაკლი ბერაიაზე
„მთავარი თემა უკანონო პატიმრობაში მყოფი ჩვენი თანამოქალაქეების საკუთარ ოჯახებში დაბრუნებაა“ - ირაკლი ანთაძე ერგნეთში მიმდინარე შეხვედრაზე
„ცალყბად მოხდილი ბოდიში არაფერში არ ეწერა, ისევე, როგორც ზღვარგადასული ქმედება - ერთადერთი, რასაც მოვითხოვ, დატოვოს კომიტეტის თავმჯდომარის თანამდებობა“ - თეონა აქუბარდია ბერაიაზე
„სტარლინკის დანერგვის შემდეგ, ყველა მაღალმთიან და ფართოზოლოვანი ინტერნეტდაფარვის არმქონე დასახლებაში, მაღალსიჩქარიან ინტერნეტზე წვდომა ნებისმიერი მსურველისთვის იქნება შესაძლებელი“ - კომუნიკაციების კომისია
„ჩვენი მიზანია, სასჯელაღსრულების დაწესებულებიდან გასულ ადამიანს გააზრებული ჰქონდეს თავის მიერ ჩადენილი დანაშაული და მოტივირებული იყოს, ქვეყნის განვითარებაში შეიტანოს წვლილი“ - რატი ბრეგაძე