არაფერი დაჰკლებია "ქართულ ოცნებას" იმით, რომ სამუშაო ჯგუფებში არ მონაწილეობდა ოპოზიცია - რომან გოცირიძე
ეს ავადმყოფობა მხოლოდ თქვენ, მსოფლიო ლიდერებს შეგიძლიათ განკურნოთ - ანტონიო გუტიერეში კლიმატის ცვლილებებზე
15 დეკემბერს კიდევ ერთხელ დადასტურდება, რომ "ქართული ოცნების" ხელისუფლება ერთადერთია, რომელმაც ევროკავშირის გზაზე ყველაზე მეტი ხელშესახები შედეგების მოტანა შეძლო - თეა წულუკიანი
Euromoney-ის შეფასებით, საქართველოს ბანკი საუკეთესო კორპორატიული სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე ბანკია საქართველოში
საქართველო მზად არის შეასრულოს თავისი ვალდებულებები კლიმატის მდგრადობის გასაუმჯობესებლად - ირაკლი ღარიბაშვილი გაეროს კლიმატის ცვლილების კონფერენციაზე
ირაკლი ღარიბაშვილი გაეროს კლიმატის ცვლილების 28-ე კონფერენციის მსოფლიო ლიდერთა სამიტში მონაწილეობს
თავდაცვის ძალების კუთვნილი საფრენი აპარატების აღდგენა-მოდერნიზების შემდეგ, სამხედრო ავიაციის საჩვენებელი სწავლება ჩატარდა
ლიტერატურის მუზეუმში ბრაილის შრიფტით დაბეჭდილი "ვეფხისტყაოსნის" პრეზენტაცია გაიმართა
აშშ-ის ყურადღება ახლა გამახვილებულია ცეცხლის შეწყვეტის გახანგრძლივებაზე, რათა მეტი მძევალი გათავისუფლდეს, ხოლო ღაზას დახმარება მიეწოდოს - ენტონი ბლინკენი
გენერალური პროკურორი ირაკლი შოთაძე საქართველოში აშშ-ის ელჩს, რობინ დანიგანს შეხვდა
მათ აინტერესებთ პროპაგანდა, რომ ოპოზიცია არ მუშაობს, რაში უნდა ჩავერთო, არანაირი რეკომენდაციის შესრულების გეგმა "ქართულ ოცნებას" არ აქვს - პაატა მანჯგალაძე
უფრო სწრაფი შედეგები გვინდოდა, ამ თვალსაზრისით, სასურველ შედეგს ვერ მივაღწიეთ, ეს ფაქტია - ვოლოდიმირ ზელენსკი
ევროკომისიამ ხაზი გაუსვა იმ შრომას, რომელიც წარიმართა "ქართული ოცნების" მიერ სამუშაო ჯგუფების ფარგლებში - ანრი ოხანაშვილი რეკომენდაციების შესრულებასა და სტატუსის მიღებაზე