ჰამასი აშქელონის დაბომბვისთვის ემზადება და მოსახლეობას მოუწოდა, ქალაქი დატოვონ
თუ კანდიდატის სტატუსი იმაზეა დამოკიდებული, როგორი ცდა ჩავატაროთ საქართველოს კანონმდებლობაზე, ამას ჩვენ არავინ გვთხოვს და მაშინ დამისახელეთ, სად არის მითითებული, რომ ცდები უნდა ვატაროთ კანონმდებლობაზე -ოხანაშვილი
საქართველოსა და არაბთა გაერთიანებულ საამიროებს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის შესახებ გაფორმებული შეთანხმება მტკიცე საფუძველს უყრის ორ ქვეყანას შორის სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარებას - ირაკლი ღარიბაშვილი
პარლამენტში ბიუჯეტის პროექტის კომიტეტებში განხილვა გრძელდება
ჩვენ არ ვემხრობით პალესტინის მოსახლეობისთვის დახმარების შეჩერებას, მაგრამ აუცილებლად უნდა დავრწმუნდეთ, რომ ეს დახმარება არ აფინანსებს ჰამასს - მაკრონი
ცესკოს ფართომასშტაბიანი კამპანია გრძელდება - საარჩევნო ელექტრონული ტექნოლოგიების მუშაობას საკრებულოს წევრები გაეცნენ
ვგმობთ ტერორისტების მიერ ბარბაროსულ თავდასხმებს უდანაშაულო ისრაელის მოქალაქეებზე, ჩვენ ერთობლივად ვდგავართ ისრაელის მხარეს - ოლაფ შოლცი
„ვარდისფერი ოქტომბრის“ ფარგლებში, ქართული ოცნების“ ქალთა ორგანიზაციამ პირველადი ჯანდაცვის ექიმებთან შეხვედრა გამართა
ჯოზეფ ბორელმა, ისრაელისა და პალესტინის საგარეო საქმეთა მინისტრები, ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრაზე მიიწვია