ირაკლი ღარიბაშვილი ემანუელ მაკრონისა და მისი მეუღლის სახელით გამართულ ვახშამზე იმყოფებოდა
ორი დღის წინ ისტორიული გადაწყვეტილება მიიღო ევროპულმა კომისიამ, რომელმაც ევროპულ საბჭოს მისცა რეკომენდაცია, საქართველოს მიენიჭოს კანდიდატის სტატუსი - ირაკლი ღარიბაშვილი
საქართველოს აქვს სტრატეგიული, მეგობრული პარტნიორობა აზერბაიჯანთან და სომხეთთან, საქართველო ვერ იქნება მიკერძოებული, მიუკერძოებელი პოზიცია სამივე ქვეყნის ინტერესშია - ირაკლი ღარიბაშვილი
ბოლო 10 წლის განმავლობაში ჩვენ არაფერი გაგვიკეთებია ჩვენი სუვერენიტეტის, ტერიტორიული მთლიანობისა და ეროვნული ინტერესების ხარჯზე - ყველაფერს ვაკეთებთ ჩვენი ხალხისთვის - პრემიერი
18:51
ჩვენ ვართ ერთ-ერთი სწრაფად მზარდი ეკონომიკის მქონე ქვეყანა მსოფლიოში სომხეთთან ერთად. ეს არ არის შემთხვევითი. ჩვენ ვქმნით კარგ პოლიტიკას, კარგ მმართველობას - ირაკლი ღარიბაშვილი
ხელისუფლებამ გაიმარჯვა შინ და გარეთ დანაღმულ პოლიტიკურ ველზე ბრძოლაში და ჩვენც „ხალხის ძალამ“, რომელმაც ღიად დაიწყო საუბარი იმ თემებზე, რაზეც „ქართული ოცნება“ ვერ და არ საუბრობდა - თამთა მეგრელიშვილი
18:43
ჰანს კლუგე - საქართველოს მიერ მიღწეული პროგრესი ასახავს იმ პოლიტიკის ძალას, რომელიც მიმართულია საყოველთაო ჯანდაცვის უზრუნველყოფისკენ
ჩვენმა მთავრობამ მოვახერხეთ, მიგვეღწია უწყვეტი, უპრეცედენტო მშვიდობისა და სტაბილურობისთვის ქვეყანაში - ირაკლი ღარიბაშვილი
არცერთ ქვეყანას არ შეუძლია მარტო გაუმკლავდეს იმ გამოწვევებს, რომელიც დღეს მსოფლიოში არსებობს - ანტონიო გუტიერეში
საკუთარი გზა თითოეულმა ერმა სუვერენული წესით უნდა აირჩიოს, არცერთი მოდელი არ უნდა გადაწყდეს ვაშინგტონიდან, ბრიუსელიდან, ლონდონიდან ან ჩრდილოეთის რომელიმე დედაქალაქიდან - ემანუელ მაკრონი