საზოგადოებრივი მაუწყებლობის დაფინანსების არსებული წესი იცვლება
საქართველოს ეროვნულ ბოტანიკურ ბაღსა და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
ნაფიცმა მსაჯულებმა დამნაშავედ ცნეს კაცი, რომელმაც ბიძაშვილი ქალი სასტიკად სცემა, ელექტროშოკით აწამა და მოკლა - სასამართლომ მას უვადო პატიმრობა მიუსაჯა
არსებობს საფრთხე, რომ, სანქციების პირობებში, დავდგეთ იმ რეალობის წინაშე, როდესაც ეს შეიძლება უფრო მეტი ესკალაციისა და დაძაბულობის საბაბი გახდეს - ირაკლი ჩიქოვანი
საქართველოს ხელისუფლება აკეთებს ყველაფერს იმისთვის, რომ აღასრულოს ქართველი ხალხის ისტორიული ნება - გადაიდგმება ყველა აუცილებელი ნაბიჯი, რომელიც ევროკავშირის სრულფასოვან წევრობამდე მიგვიყვანს - რატი ბრეგაძე
გელათის რეაბილიტაციის კომიტეტმა მიმდინარე წლის მაისი-ოქტომბრის შუალედური ანგარიში წარადგინა
"ხაბეიშვილმა ნიკა მელია პარტიიდან ისე გააგდო, რომ მის ადგილზე, თავმოყვარე ადამიანი, "ნაციონალური მოძრაობის" ოფისს კილომეტრის დისტანციაზეც არ ჩაუვლიდა" - ალუდა ღუდუშაური
"უკრაინა ევროკავშირში გაწევრიანების საკითხებზე მოლაპარაკებისთვის მზად არ არის" - ვიქტორ ორბანი
კალიურანდის მოწოდება რუსეთისთვის სანქციების დაწესებასთან დაკავშირებით - ვინ როგორ აფასებს ევროპარლამენტარის განცხადებას ოპოზიციაში
"საქართველოს ისტორიაში პირველად, გვყავს თანამდებობაზე ადამიანი, რომელიც საჯაროდ, ღიად და უხეშად ამბობს, რომ მისთვის ნული მნიშვნელობა აქვს საქართველოს კონსტიტუციასა და ქართველ ხალხს" - შალვა პაპუაშვილი პრეზიდენტზე
"კონტრშეთავაზებები, კონტრაქციები თუ სხვა რამ, რაც პრეზიდენტ სააკაშვილის ინიციატივის წინააღმდეგ იქნება, უკიდურესად არასწორია" - ბოკუჩავა მელიას ინიციატივაზე
"ამ სამსახურის ცალკე ჩამოყალიბებამ დადებითი რეზულტატები მოიტანა" - სარჯველაძე სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის შესახებ
სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის ანგარიში: პენიტენციურმა სამსახურმა სასამართლო-ფსიქიატრიულ ექსპერტიზაზე გადაყვანილი პატიმრების მონიტორინგი უნდა უზრუნველყოს
"ყველაფერს ვაკეთებთ, რომ, როგორც მოწმეთა ჩვენებებით, ისე მტკიცებულებებით, დავადგინოთ ადამიანები, რომელთაც უმძიმესი დანაშაული ჩაიდინეს" - ალექსანდრე დარახველიძე თამაზ გინტურის მკვლელობაზე