ისრაელსა და "ჰამასს" შორის ღაზაში საბრძოლო მოქმედებების ჯანდაცვის სექტორზე გავლენა კატასტროფულია - ჯანმოს დირექტორი
ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მიმართულებით იდენტიფიცირებული პრობლემები სახელმწიფოს მხრიდან ეფექტიანი ნაბიჯების გადადგმის შედეგად აღმოიფხვრება - ომბუდსმენის აპარატი
ვინც საუბრობს, რომ შესაძლოა საქართველოსთვის სტატუსის მინიჭებას ხელი შეეშალოს, დაბალი წარმოდგენა აქვს ევროკავშირზე, სადაც გადაწყვეტილებები არ მიიღება ერთმანეთის ჯინაზე - შალვა პაპუაშვილი
საკანონმდებლო ორგანოში, პარლამენტისა და სახალხო დამცველის ერთობლივი ღონისძიება "ქალების გაძლიერების ათწლეული" მიმდინარეობს
"ნიშნობა იყო 9 თვის წინ, მერე ერთმანეთში რაღაც ლაპარაკი ჰქონდათ და [გოგომ] არ მინდაო..." - არის თუ არა ცნობილი ფონიჭალიდან გატაცებული 16 წლის გოგოს ადგილსამყოფელი
ჰააგაში "ევროპალია-საქართველოს" ფესტივალის ფარგლებში ქართველი მუსიკოსების, სანდრო გეგეჭკორისა და ცოტნე ზედგინიძის კონცერტი გაიმართა
მე არ ვიტყვი უარს ღაზაში ცეცხლის შეწყვეტის მცდელობაზე - ანტონიო გუტიერეში
ჩვენი ხელისუფლების მიზანია შექმნას და მუდმივად განავითაროს მექანიზმები, რომლებიც უზრუნველყოფს ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა ეფექტიან დაცვას - ირაკლი ღარიბაშვილი
"სამწუხაროდ, დღეს ჩვენს თავს მანდ ვეღარ ვხედავთ" - ენმ-დან წასვლის გადაწყვეტილება დღეს თბილისის ორგანიზაციის 300-მდე წარმომადგენელმა მიიღო
ეს არის ძალაუფლების და ფინანსური აქტივების ვერ გაყოფის შედეგი, ახლა ეს ძალა ერთმანეთის ჭამაში გადაიღლება - ბექა ოდიშარია "ნაციონალურ მოძრაობაზე"