სწორედ დედაა პირი, რომელსაც უშუალო წვლილი მიუძღვის გოგონას გარდაცვალებაში - პროკურორი 14 წლის აითაჯ შახმაროვას საქმეზე
ჩაანაცვლებს თუ არა ლევან ხაბეიშვილს ნიკა გვარამია - "ნაციონალურ მოძრაობაში" კვიპროსში ვიზიტის მიზეზებზე ჯერ არ საუბრობენ
საერთაშორისო მხარდაჭერა ისრაელს - რა გამოხმაურებები მოჰყვა ახალ ომს ახლო აღმოსავლეთში
საპასუხო დარტყმების გამო, მთელი დღის განმავლობაში განგაშის სიგნალი ისმის ისრაელის ცენტრალურ რაიონებში - ბოლო ცნობები ისრაელიდან
"ჰამასის" პოზიციებზე იერიში გრძელდება - ისრაელის მძიმე ტექნიკა და 300 000-ზე მეტი სამხედრო მოსამსახურე, სახმელეთო ოპერაციის დასაწყებად ემზადება
უნგრეთის პრემიერი საქართველოშია - რა არის ვიქტორ ორბანის ვიზიტის მთავარი მიზანი და რა მოლოდინი აქვს თბილისს უნგრეთისგან
ანრი ოხანაშვილი - ვენეციის კომისიამ 2017-18 წლებში უაღრესად დადებითად შეაფასა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ის მოდელი, რაც დღეს გვაქვს და რამდენიმე დღის წინ გამოქვეყნებულ დასკვნაში საუბარია მოდელის გადახედვაზე- ეს ბუნდოვანი და გაურკვეველია
უკრაინის ბრძოლამ ერთი რამ ნამდვილად შეძლო - სტატუსის მონიჭების პროცესში ნათლად წარმოაჩინა საქართველო იმ სამი სახელმწიფოსგან, როგორც დემოკრატიის გზაზე მავალი უპირობო ლიდერი - დიმიტრი ხუნდაძე
მოსახლეობა საარჩევნო ელექტრონული ტექნოლოგიების მუშაობას მეტროსადგურებშიც ეცნობა - ცესკოს ინფორმირების კამპანია გრძელდება
დღეს, მიხეილ სააკაშვილის საზოგადოებრივი მისაღები გაიხსნა
ნათია თურნავა - ეროვნული ბანკი საერთაშორისო სავალუტო ფონდთან ინტენსიურად განაგრძობს მუშაობას დროებით შეჩერებული პროგრამის უმოკლეს პერიოდში აღსადგენად
აქ არის მოსულია "ნაც ბანდა" იმისათვის, რომ ხალხმა მოაწეროს ხელი და ეს ჯალათი მიხეილ სააკაშვილი გამოუშვან ციხიდან კი არა, საავადმყოფოდან - სოსო რობაქიძე