საქართველოს პრეზიდენტის სკანდალური ინტერვიუ- ვინ როგორ აფასებს პრეზიდენტის განცხადებას
როდესაც ასეთ შეფასებას აძლევ ჩინეთის ლიდერს, ამას მხოლოდ უპასუხისმგებლობა არ ჰქვია, ამას პოლიტიკური სიბეცე ჰქვია - გიორგი ვოლსკი
საქართველოს პრეზიდენტის მორიგი სკანდალური განცხადება - რა გამოხმაურება მოყვა ზურაბიშვილის განცხადებას
შეიქმნება საერთო პლატფორმა, სადაც ყველა ავტორ-შემსრულებელი გაერთიანდება - საინიციატივო ჯგუფმა შუალედური შეფასება მოამზადა
ხომ წარმოგიდგენიათ, სალომე ზურაბიშვილი რეალურად საგარეო პოლიტიკის წარმმართველი რომ იყოს, რა მდგომარეობა იქნება დღეს საქართველო-ჩინეთის ურთიერთობა - დავით მათიკაშვილი
წალენჯიხაში მსუბუქი ავტომობილი, რომელსაც არასრულწლოვანი მართავდა, საცხოვრებელი სახლის ეზოში შევარდა
სავარაუდოდ, ჩინური მხარისთვისაც გასაგებია ის, რომ სალომე ზურაბიშვილი არ წარმოადგენს ქვეყნის გამხმოვანებელს. ის ერთმანეთისგან ვერ ასხვავებს პირად მოსაზრებებსა და ქვეყნის პრეზიდენტის ოფიციალურ პოზიციას - დავით მათიკაშვილი
უცხო ქვეყნის 2 მოქალაქის დაკავება მორიგ ჯერზე ადასტურებს იმას, რასაც სუს-ზე და მისი კოორდინაციით განხორციელებულ კონტრტერორისტულ ძალისხმევაზე ხაზგასმით აღნიშნავენ საერთაშორისო პარტნიორები - ირაკლი ბერაია
უსაფრთხოების სამსახურის კონტრტერორისტული ცენტრის მიერ დაკავებულ, უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს ბრალს დღეს ოფიციალურად წარუდგენენ
რატომ არ უშვებთ მთავრობის სახელით პრეზიდენტს უცხოეთშიო - იმიტომ რომ ასეთი დიპლომატიური სკანდალი არ გამოიწვიოს ორ ქვეყანას შორის-ირაკლი ქადაგიშვილი