"ნაციონალურ მოძრაობას" წევრები ტოვებენ - სააკაშვილის პარტია თვითმმართველობებს კარგავს
სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა ბაბი კირკიტაძესთან დაკავშირებული, ინტერნეტსივრცეში გავრცელებული ვიდეოჩანაწერის უკანონოდ დამზადებისა და გავრცელების ფაქტზე გამოძიება დაიწყო
ჩვენ ამ დღეებში გარანტირებულად ველოდებით კანდიდატის სტატუსს და ამის შემაფერხებელი გარემოება ობიექტურად არ ჩანს - უნგრეთის მხრიდან საქართველოსთან მიმართებით მხარდაჭერა არის უპრეცედენტო - მამუკა მდინარაძე
16 წლის გოგო ჯერ დანიშნეს, მას შემდეგ კი, რაც სკოლის მოსწავლემ გათხოვებაზე უარი თქვა, საქმრომ მოიტაცა - არასრულწლოვანსა და მის გამტაცებლებს ამ დრომდე ეძებენ
ვის ლიკვიდაციას გეგმავდნენ იციკ მოშეს მკვლელობის ორგანიზატორები კვიპროსში - ვის ასახელებენ სპეცსამსახურები დაგეგმილი ტერაქტების დამკვეთად
ვითარება უკრაინაში - ომის 656-ე დღე კიევში აფეთქებების ფონზე გათენდა
ორბანი-ზელენსკის შეხვედრა - არსებობს თუ არა მცირე შანსი მაინც, რომ ბუდაპეშტმა გადაწყვეტილება კიევის სასარგებლოდ შეცვალოს
სტატუსის მოლოდინი - თბილისში იმედი აქვთ, რომ კვირის ბოლოს ბრიუსელი საქართველოს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსს მიანიჭებს
ილია დარჩიაშვილი ოლივერ ვარჰეის შეხვდა
აღმოსავლეთ პარტნიორობის მინისტერიალი - რომელი რეფორმებით გამოხატა განსაკუთრებული კმაყოფილება ევროპამ და ვისგან მიიღო საქართველომ მხარდაჭერის გარანტიები
20:22
NATO-ს გენმდივნის მოადგილე დარწმუნებულია, რომ უახლოეს წლებში უკრაინა, მოლდოვა, საქართველო და დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნები გახდებიან ევროპული ოჯახის ნაწილი და, საბოლოოდ, შესაძლოა - ევროატლანტიკური ალიანსის წევრებიც - რუმინული მედია
19:45
ქილიკის საგანია, რომ "ნაცმოძრაობა" იშლება, მაგრამ, რეალურად, ეს ხალხი არსად მიდის და გარედან დაკვეთას ელოდება - მიხეილ ყაველაშვილი
საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტმა „საქართველოს 2024 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ“ კანონპროექტს მხარი დაუჭირა
ალი ასადოვთან შეხვედრაზე, ძირითადად, იმ ეკონომიკურ პროექტებზე ვისაუბრეთ, რომლებსაც აზერბაიჯანთან ერთად ვახორციელებთ - ჩვენ შორის სტრატეგიული პარტნიორობა აღქმულია, როგორც ერთ გუნდად მუშაობა - შალვა პაპუაშვილი
ადამიანები, რომლებიც რწმენისა და სხვადასხვა ობიექტური გარემოების გამო ვერ იღებენ პირადობის ელექტრონულ მოწმობას, ასეთი პირადობები გაიცემა კონკრეტულ შემთხვევებში, განსაზღვრული ვადით - ანრი ოხანაშვილი
საქართველოს ევროპულ ინტეგრაციას, საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას უნგრეთი ცალსახად უჭერს მხარს - დარჩიაშვილი