თვითონაც ვერ გაურკვევიათ ისე მირბი-მორბიან პარტიიდან, ფაქტია, რომ მიხვდნენ "ნაციონალური მოძრაობის" ბრენდის ქვეშ ხელისუფლების მოპოვება არის შეუძლებელი - ბექა დავითულიანი
12:29
პასუხისმგებლობა რუსეთს ეკისრება, რადგან სწორედ ის ახორციელებს კონტროლს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე - ომბუდსმენი გალში, საქართველოს მოქალაქის დაღუპვასთან დაკავშირებით
ვტოვებ "ნაციონალურ მოძრაობას", რადგან ახალი მოძრაობის დროა - ბაჩო დოლიძემ პარტია დატოვა
გვაქვს დადებითი რეკომენდაცია ევროკომისიის მხრიდან, რაც გვაძლევს იმის თქმის საფუძველს, რომ 15 დეკემბერს კანდიდატის სტატუსი მოგვენიჭება - ბექა დავითულიანი
მქონდა კარგი დისკუსია საქართველოსთან, ძალიან დადებითად ვართ განწყობილი, დარწმუნებული ვარ, კარგ პასუხს ვიპოვით საქართველოსთვის - ფინეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი
ევროკავშირის ლიდერები არ დაექვემდებარებიან იმ შანტაჟს, რომელიც არის უნგრეთის ხელმძღვანელის მიერ წამოყენებული - ხატია დეკანოიძე
მადლიერი ვართ, რომ აზერბაიჯანმა გამოხატა თავისი მტკიცე მხარდაჭერა საქართველოს ევროპული ინტეგრაციის მიმართ - არჩილ თალაკვაძე
გურიის რეგიონში ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის ფარგლებში აშენდა ათეულობით სკოლა და ბაღი, მოეწყო და რეაბილიტირდა სკვერები და სპორტული ობიექტები
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი აზერბაიჯანის პრეზიდენტს ილჰამ ალიევს, პარლამენტის თავმჯდომარეს საჰიბა გაფაროვას და პრემიერ-მინისტრ ალი ასადოვს შეხვდება