საქართველოს უნდა მივანიჭოთ კანდიდატის სტატუსი - ფინეთის ევროპულ საქმეთა მინისტრი
VR holding-ს და საქართველოს ტურიზმის განვითარების ფონდს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
"10% აღენიშნება დამწვრობა სახეზე, კისრის წინა ზედაპირზე, გულ-მკერდსა და მტევნებზე" - როგორია პიროტექნიკის აფეთქების შედეგად დამწვარი ბავშვის მდგომარეობა
ირაკლი კობახიძის განცხადებით, პიროტექნიკის გამოყენება მკაცრად უნდა შეიზღუდოს, თუმცა ამ საკითხზე "ლელოს" კანონპროექტს მხარს არ დაუჭერენ და ალტერნატიულ დოკუმენტს დააინიცირებენ
15 დეკემბერს, თუ საბოლოოდ მივიღეთ კანდიდატის სტატუსი, ვფიქრობ, ახალი ტიპის პოლიტიკური ცხოვრების დაწყება მოგვიწევს - ვახტანგ მეგრელიშვილი
საქართველოს პარლამენტი ხმას არ იღებს უკრაინის მხარდასაჭერად - სალომე სამადაშვილი
განათლების მინისტრის განცხადებით, სამთავრობო და საპარლამენტო პროცედურების შემდეგ დამტკიცდება ახალი, ზოგადი განათლების ეროვნული მიზნები, რომელიც 20 წელია არ განახლებულა
ჩვენი გუნდი ყველა ფორმატში იზეიმებს წინ გადადგმულ მნიშვნელოვან ნაბიჯს - ქართველ ხალხს ეჩქარება, გახდეს ევროკავშირის სრულფასოვანი წევრი ქვეყანა - მიხეილ დაუშვილი
ძალიან მძიმე განცხადება იყო, მაგრამ ამას აღსარებას ვერ დავარქმევ, რადგან არ ახლავს სინანული - მიხეილ სარჯველაძე გრიგორიადისზე
ყოველგვარი ძალადობა, მათ შორის, პოლიციელების მიმართ, კატეგორიულად მიუღებელია - ამ შემთხვევაში, შეწყალების საფუძველს ვერ ვხედავ - მიხეილ დაუშვილი გრიგორიადისზე