მზადება ევროკავშირის სამიტისთვის - ევროპის საქმეთა მინისტრებისგან საქართველოს მიმართ მხარდამჭერი განცხადებები კეთდება
ხმაური საავტორო უფლებათა ასოციაციის შენობასთან - სხდომაზე ასოციაციის წევრების წარმომადგენლები არ შეუშვეს
უნგრეთში, უკრაინასთან დაკავშირებით, განსხვავებული პოზიცია აქვთ, მაგრამ ეს ვერ აისახება მათ პოზიციაზე საქართველოსთან მიმართებით, უნგრეთი მხარს უჭერს ჩვენი ქვეყნისთვის სტატუსის მინიჭებას - ირაკლი კობახიძე
2012 წელს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ბიუჯეტი იყო 626 მლნ ლარი, წელს იყო 2 მილიარდ 77 მილიონი ლარი და 2024 წელს იქნება 2 მილიარდ 508 მილიონი - ირაკლი ღარიბაშვილი
მაკა ბოჭორიშვილი ოპოზიციას - გაიგეთ, რომ უფსკრულში, რომლისკენაც თქვენ მიისწრაფვით, ამ ქვეყანას ვერ გამოგაყოლებთ
ჩვენ განსაკუთრებულ ყურადღებას ვაქცევთ მასწავლებლის პროფესიულ განვითარებას, მასწავლებელთა პროფესიის პრესტიჟის ამაღლება ჩვენი მთავრობის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია - ირაკლი ღარიბაშვილი
განათლების სისტემაში იყო 2004 წელს ჩატარებული ვითომ რეფორმები - მოანგრიეს მთელი სისტემა და რაღაც ახლებური ხედვა წარმოადგინეს, რომელიც ჩვენს ახალგაზრდებზე რაღაც ექსპერიმენტების ჩატარებას ემსახურებოდა - ირაკლი ღარიბაშვილი
დიახ, ჩვენ ამაყად, ჩვენი ეროვნული ინტერესებისა და ღირებულებების დაცვით შევძლებთ, რომ გავხდეთ ევროკავშირის წევრი - ირაკლი ჩიქოვანი
როდის გამოიდარებს საქართველოში - უახლოესი დღეების პროგნოზი
"მე ვისროლე "მოლოტოვი"... მობრძანდნენ ჩემთან დაზარალებულები, „ლევომეკოლს“ წავუსვამ და "babuska boi”-ს მოვასმენინებ“ - ლაზარე გირგორიადისი
13:55
45-წლიანი არსებობის განმავლობაში, ენგურჰესმა ქვეყნის ენერგომომარაგებაში უმნიშვნელოვანესი წვლილი შეიტანა - დავით ნარმანია
"ამოღებულია არასრულწლოვნების პირადი ცხოვრების ამსახველი ფაილები" - სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა პირადი ცხოვრების საიდუმლოების ხელყოფის ფაქტზე 14 პირი ამხილა
NDI-ს გაყალბებულმა კვლევის შედეგებმაც აჩვენა, რომ „ქართული ოცნება“ ლიდერობს, ის კი, რომ 61% თითქოს გადაუწყვეტელი ამომრჩეველია, ცოტა საეჭვოდ მიმაჩნია - ეკა სეფაშვილი
გამომდინარე იქიდან, რომ ევროკომისიას უკვე გაცემული აქვს რეკომენდაცია და ეს ყველაფერი დაკავშირებულია ჩვენი მოსახლეობის 80%-ზე მეტის ნებასთან, საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსი მინიჭება უალტერნატივოა - კობახიძე
ნურც სალომე ზურაბიშვილის იმედი გექნებათ - თავისი არჩევნებისთვის ვერ მოაგროვა მხარდამჭერები და თქვენ როგორ მოგიგროვებთ - დიმიტრი ხუნდაძე
Yandex Go-მ, სწრაფი მგზავრობისთვის, თბილისში ახალი ტარიფი - Line აამოქმედა
"ნაცმოძრაობის" პრეზიდენტის ღონისძიებაზე ჩვენ არაფერი გვესაქმება - მით უმეტეს, რომ ის აგრძელებს კონსტიტუციის უხეშად დარღვევას - ირაკლი კობახიძე
ხვალ, 05:00 საათზე გაირკვევა, გადავიდა თუ არა ამერიკული "ვოისის" ქართველი მონაწილე ნინი ბრეგვაძე ფინალში
ბაქოში კიდევ ერთხელ მოვისმინეთ, რომ ისინი აფასებენ საქართველოს მონაწილეობას მშვიდობიანი შეთანხმების პროცესში, ეს შეთანხმება სჭირდება რეგიონს, აზერბაიჯანს, სომხეთსა და საქართველოს - არჩილ თალაკვაძე
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დუბაიში, გაეროს კლიმატის ცვლილების კონფერენციის ფარგლებში, ორმხრივი შეხვედრები გამართა
საქართველო იმსახურებს თავის ღირსეულ ადგილს ევროპულ ოჯახში, ეს შედის როგორც საქართველოს, ისე - ევროპის ინტერესებშიც - არჩილ თალაკვაძე
რუსთავში ავარიული კორპუსების გამაგრება-რეაბილიტაციის სამუშაოები მიმდინარეობს
წინ არაფერი უდგას, რომ ქართველმა ხალხმა 14-15 დეკემბერს მოისმინოს ისტორიული სიმართლე - რომ საქართველო ევროპული ოჯახის ნაწილია - შალვა პაპუაშვილი