ჩვენი პარტნიორების რეკომენდაციაა, რომ პოლიტიკურ სუბიექტებს იურიდიული პირების დაფინანსება შეეზღუდოთ - ბექა დავითულიანი
შეხვდით ახალ წელს ჯადოსნურ გარემოში - SOLO-ს, Visa-სა და ვაზისუბნის მამულის ერთობლივი პროექტი
"როდესაც თავისუფალი სამყარო ყოყმანობს, სწორედ მაშინ ზეიმობს დიქტატურა და ეს ყველაზე საშიში ამბიციებია" - უკრაინის პრეზიდენტი შტატებშია
დაპირისპირება GCA- ს ოფისთან
რაჭის სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციას, ამერიკის ევროპული სარდლობის თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის სამსახურმა მძიმე ტექნიკა გადასცა
ტყუილია, რომ ეს კანონპროექტი რაიმე ფორმით დაეხმარება რეკომენდაციის შესრულებას - ანა ნაცვლიშვილი "მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონზე
გავაგრძელებთ ისრაელისთვის სამხედრო დახმარების აღმოჩენას მანამ, სანამ არ მოიშორებენ "ჰამასს", მაგრამ ფრთხილად უნდა ვიყოთ, მთელი მსოფლიოს საზოგადოებრივი აზრი შეიძლება ერთ ღამეში შეიცვალოს - ბაიდენი
შეგვიძლია ვუთხრათ ჩვენს მოსახლეობას, რომ საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების წინააღმდეგი არცერთი ქვეყანა არ არის - ილია დარჩიაშვილი
საგარეო საქმეთა სამინისტროს, ნატო-სა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრში, ახალგაზრდა ლიდერების პირველი ფორუმი ჩატარდა