ნათია თურნავა: The Royal Mint ჩვენი გრძელვადიანი პარტნიორია, ჩვენი თანამშრომლობა მომავალშიც გაგრძელდება
ღაზას სექტორში ისრაელის არმიის ტანკები და ქვეითები ლოკალური რეიდების და მძევლების ადგილსამყოფლის დადგენის მიზნით შევიდნენ - ინფორმაციას ისრაელის თავდაცვა აქვეყნებს
გულწრფელი მადლობა ბულგარეთის პარლამენტს და მის თავმჯდომარეს დეკლარაციისთვის, საქართველოს ევროატლანტიკური გზის და კანდიდატის სტატუსის მინიჭების მხარდასაჭერისთვის - შალვა პაპუაშვილი
ბულგარეთის პარლამენტი მხარს უჭერს საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მინიჭებას - შესაბამისი დეკლარაცია ხმათა უმრავლესობით მიიღეს
საგარეჯოში 14 წლის გოგოს მკვლელობის საქმეზე კიდევ 2 პირი, ბიძა და ბიძაშვილი დააკავეს - შსს
ისრაელის რამდენიმე ქალაქში განგაშის სიგნალის ხმა ისმის - "ჰამასმა" ქალაქ აშკელონის და ღაზის სექტორის მახლობლად მდებარე ტერიტორიებისკენ 150 რაკეტა გაუშვა
ირაკლი ჩიქოვანი უარყოფს გავრცელებულ ინფორმაციას, თითქოს ქართული დელეგაცია მისი ხელმძღვანელობით ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაში იმყოფება
ვარშავაში ვარ საპარლამენტო არჩევნების დასაკვირვებლად. ირაკლი კობახიძე, არჩილ თალაკვაძე, ირაკლი ჩიქოვანი, ხატია წილოსანი და ეკა სეფაშვილი თბილისში არიან, ამ დროს "ნაცების" ერთ-ერთი მედია ამბობს, რომ სტრასბურგში ვართ - გივი მიქანაძე