რამდენ ლარს შეადგენს 1 აშშ დოლარის და ევროს ღირებულება - ეროვნული ვალუტის ახალი გაცვლითი კურსი
102 პროცენტს რომ დაწერ და ვერ დაიანგარიშებ, საშინელ აგონიას ნიშნავს სიყალბესთან ერთად - მამუკა მდინარაძე Edison Research-ის კვლევაზე
პირველად ისტორიაში - თბილისის სიმფონიური ორკესტრი გრემის ნომინანტია
ციხე იუსტიციის სახლით და ყველა სერვისით, რასაც თავისუფლებაზე მყოფი მოქალაქეები იღებენ - ევროპული სტანდარტების შესაბამისი პენიტენციური დაწესებულება ლაითურში გაიხსნა
შეიწყალებს თუ არა სალომე ზურაბიშვილი მიხეილ სააკაშვილს - საქართველოს ექს-პრეზიდენტი მოქმედის გადაწყვეტილების მოლოდინიშია
როგორ გადაიქცა 100%-ი, 102%-ად - "ედისონ რისერჩის" არითმეტიკა
საპარლამენტო არჩევნებამდე ერთი წლით ადრე ოპოზიციური პარტიების ნაწილმა ისევ საარჩევნო ბარიერის დაწევაზე დაიწყო საუბარი - რას პასუხობენ ოპონენტებს მმართველ პარტიაში
მნიშვნელოვანია თანამშრომლობის ნებისმიერი პლატფორმა და ფორმა, რომელიც გვაახლოებს, გვიქმნის შესაძლებლობას, რომ აქტიური იყოს კომუნიკაცია - მიხეილ სარჯველაძე ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეაზე
პეკინისა და ვაშინგტონის სამხედრო კავშირები შესაძლოა რამდენიმე დღეში აღდგეს - სან-ფრანცისკოში ჯო ბაიდენის და სი ძინ პინის შეხვედრა შედგება
მილიონობით კვადრატული მეტრი ტერმინი შემოიტანეს, რომ თავისი დანაშაული სხვას დააბრალონ, ისინი არიან ოკუპაციის თანაავტორები და ამ პასუხისმგებლობის თანაზიარები - მამუკა მდინარაძე ოპოზიციაზე
უხერხული ვითარება სტრატეგიულ პარტნიორ ქვეყანასთან სალომე ზურაბიშვილის განცხადების გამო - პრეზიდენტის სიტყვების შემდეგ განმარტებების გაკეთა მმართველ გუნდს უწევს
სასამართლომ Credit Suisse-ს ივანიშვილის სასარგებლოდ ესქრო ანგარიშზე $750 მლნ-ის დადება დაავალა
ქალბატონი სალომე პირდაპირ მოქმედებს ქართველი ხალხის ინტერესების წინააღმდეგ, გათელა ფეხქვეშ ქართული კონსტიტუცია და კარგს არაფერს უნდა ველოდოთ მისგან - შალვა პაპუაშვილი
სამხედრო დამნაშავე პუტინი არის ფაქტობრივად ბარბაროსი, ხოლო ჩინეთის ხელმძღვანელობის მოხსენიება ამ კონტექსტში, რა თქმა უნდა, უნდა გაემიჯნა - რომან გოცირიძე პრეზიდენტის განცხადებაზე
საქართველო, უკრაინა და მოლდოვა მომავალ წლებში ისარგებლებენ კანდიდატი ქვეყნებისთვის მინიჭებული პოლიტიკით - მაკა ბოჭორიშვილი ევრონესტის მთავარი განსახილველი საკითხების შესახებ
სოფლის მეურნეობის განვითარების ხელშეწყობის პროგრამისთვის საფრანგეთის განვითარების სააგენტო 70 მლნ ევროს გამოყოფს
იმედი გვაქვს, რომ ეს უტიფარი განცხადება არ და ვერ დააზიანებს იმ სწორი მიმართულებით აღებულ ურთიერთობას, რომელიც საქართველოს და ჩინეთს შორის ყალიბდება - გიორგი ამილახვარი