დღეს, როდესაც რეალობაა კანდიდატის სტატუსი, ცხადია კიდევ უფრო მეტად კარგავენ სახეს - რატი იონათამიშვილი ოპოზიციაზე
ჩვენ ღირსეულად ვიარეთ ამ გზაზე და დღეს, ევროკავშირში ყველა გადაწყვეტილების მიმღები პირი აღიარებს, რომ პერსპექტივის მინიჭება საქართველოსთვის იყო უსამართლო და ქვეყანა იმსახურებდა სტატუსს - რატი იონათამიშვილი
ჩვენ გავაგრძელებთ უკრაინისათვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი იარაღისა და აღჭურვილობის მიწოდებას მანამ, სანამ შეგვიძლია - ჯო ბაიდენი
23:02
ვარსკვლავებს არ წყვეტს "ქართული ოცნება", მაგრამ მოწინააღმდეგეს, რომელსაც შეთანხმების უნარი არ აქვს, მოუგებს და უნდა მოუგოს კიდეც - იაგო ხვიჩია ოპოზიციაზე
საახალწლო ღონისძიებების მოსამზადებელი სამუშაოების გამო, 14 დეკემბრის 09:00 საათიდან 16 დეკემბრის 02:00 საათამდე რუსთაველის გამზირი და მისი მიმდებარე ქუჩები დროებით ჩაიკეტება
ეს რომ ყოფილიყო ახალი ტიპის რეკომენდაციები, რომელზეც ხელისუფლებასთან ერთად "ლელოს" არ ჰქონდა ნამუშევარი, დადგებოდა აუცილებლობა იმისა, რომ პარტია ჩართულიყო პროცესში - ირაკლი კუპრაძე 9 დათქმაზე
ჩვენთან იყო სხვა რამ, არასამთავრობო სექტორისთვის ლაგამის ამოდება - ალეკო ელისაშვილი "უცხოური გავლენების შესახებ" კანონპროექტზე, რომელიც ევროკომისიამ წარადგინა
მშობიარობა და საკეისრო კვეთა ყველა მოქალაქისთვის სრულად ფინანსდება - ერთი თვის განმავლობაში, სიახლით 2 200-ზე მეტმა პირმა უკვე ისარგებლა
ევროკავშირის "დემოკრატიის დაცვის პაკეტი" - ევროკომისიის ინიციატივას მმართველი გუნდი ქართული ოპოზიციის და მესამე სექტორის ლუსტრაციას უწოდებს