ევროკავშირი უნგრეთისთვის შეჩერებული 10 მილიარდი ევროს ოდენობის დაფინანსების აღდგენას გეგმავს - მედიის ცნობით, ბრიუსელი ცდილობს, ორბანს უკრაინის საკითხზე აზრი შეაცვლევინოს
უცხოური დაფინანსებით მულტიმილიონერი „ენჯეოები“ მოქმედებენ არა საქართველოს, არამედ დამფინანსებლის ინტერესებით. მარტში ვითხოვდით, რასაც დღეს ითხოვს ევროკავშირი - დაფინანსება იყოს გამჭვირვალე - შალვა პაპუაშვილი
ოღონდ პარლამენტში ადგილი ჰქონდეს, ყველაფერზე წამსვლელია, სანამ ვინმეს ენის ამოჭრაზე იფიქრებდა, მანამდე მისთვის უნდა ამოეჭრათ ენა, თუნდაც იმიტომ, რომ გაბედა და თავის პარტიას თაღლითურად "სტრატეგია აღმაშენებელი" დაარქვა - ლევან ნიკოლეიშვილი გიორგი ვაშაძეზე
უცხოური გავლენების შესახებ ევროკომისიის კანონპროექტი არის არა მარტო ჩვენთან დაინიცირებული კანონის ანალოგი, არამედ შეიცავს უფრო მკაცრ შეზღუდვებს უცხოეთიდან დაფინანსებული ორგანიზაციებისთვის - კობახიძე
"გაფართოება გადაუდებელი და სასწრაფოა" - რა განცხადებები გაკეთდა ევროპარლამენტში და როგორია მოლოდინები ისტორიულ სამიტამდე
დეპოლარიზაციის კუთხით, პასუხისმგებლობა, უპირველეს ყოვლისა, ხელისუფლებაზეა - ხატია დეკანოიძე
"მედიაცია იურისტებისთვის" - საქართველოს მედიატორთა და ადვოკატთა ასოციაციამ მესამე ყოველწლიურ საერთაშორისო ფორუმს უმასპინძლა