ჯერ უნდა დავიბრუნოთ ადამიანები, ამაზე დიდს ჩვენ ვერაფერს გავაკეთებთ - სოზარ სუბარი ოკუპაციაზე
ირაკლი ღარიბაშვილი შარლ მიშელს, ურსულა ფონ დერ ლაიენს, პედრო სანჩესსა და ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების ლიდერებს მიმართავს
სააკაშვილმა კარგად შეაფასა ის პროცესები, რომლებიც პარტიიდან ცალკეული პირების გასვლას უკავშირდება - მან ეს "ევროპული საქართველოს" ბოკერიას გზას შეადარა - ლევან ბეჟაშვილი
აშშ-ის მთავრობას საქართველოსთან ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით მჭიდრო თანამშრომლობის გრძელი ისტორია აკავშირებს, კვლავინდებურად გავაგრძელებთ ამ ძალისხმევების მხარდაჭერას - ალან პერსელი
უწყებათაშორისმა საკოორდინაციო საბჭომ 2024-2026 წლების ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული საფრთხეების შემცირების ეროვნული სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა
შეინარჩუნებენ თუ არა ევროპელი ლიდერები ევროკავშირის გაფართოების საკითხთან დაკავშირებით არჩეულ კურსს - როგორია შეფასებები პოლიტიკურ სპექტრში