15 ნოემბერს თბილისის რამდენიმე უბანს ელექტროენერგიის მიწოდება შეეზღუდება - ქუჩების ჩამონათვალი
თბილისის საერთაშორისო კინოფესტივალი 26 ნოემბერს გაიხსნება - ვის გადაეცემა ოქროს პრომეთე, 2 დეკემბერს გახდება ცნობილი
ელექტროენერგიის, სასმელი წყლის და მედიკამენტების გარეშე - ღაზას უდიდესი სამედიცინო დაწესებულება ალ-შიფა უკვე მესამე დღეა ვერ ფუნქციონირებს
დიპლომატიური უხერხულობა პეკინთან - ჩინეთის ელჩმა პრეზიდენტის განცხადებაზე განმარტებები ორბელიანების სასახლეშიც მოისმინა
კანდიდატის სტატუსთან დაკავშირებით პოლიტიკური განცხადებები დღეს სესიაზე გაკეთდა - რა ურთიერთბრალდებები ისმოდა საკანონმდებლო ორგანოში
ყველა მეთოდი მისასალმებელია - მამუკა ხაზარაძე აშშ-სგან საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლების სანქცირებას ითხოვს
"ქართული ოცნება" საარჩევნო ბარიერის დაწევას არ განიხილავს - ვის აქვს მომავალ არჩევნებზე შანსი დაწესებული ზღვარი გადალახოს და ვინ მოითხოვს პროცენტის დაწევას
საბავშვო ბაღთან ახლოს, ძაღლის გამო დაწყებული კონფლიქტი მამაკაცის დაჭრით დასრულდა - რას ყვებიან თვითმხილველები ჟვანიას ქუჩაზე მომხდარი სროლის შესახებ
თბილისსა და რეგიონებში "ქურდული სამყაროს" სახელით ფულის გამოძალვისთვის 18 პირია დაკავებული - როგორ უსწორდებოდნენ ე.წ. კანონიერი ქურდების წარმომადგენლები მოქალაქეებს
თავად ხათუნა სამნიძემაც აღნიშნა, ოპოზიციის წარმომადგენლები ჩადიოდნენ ბრიუსელში და ამბობდნენ, რომ არ შეიძლება "ქართული ოცნების" ხელისუფლების პირობებში საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭება, მინიმუმ უტიფრობაა ამაზე შეცხადება - ბექა დავითულიანი
"ჩემს ქვეყანაში შენ რატომ მაძლევ შენიშვნასო" - ჟვანიას ქუჩაზე მამაკაცის დაჭრის ფაქტზე დაკავებული, თამაზ ელიზბარაშვილის შვილია, "კურიერმა" ახალი დეტალები გაარკვია
ძალიან სამწუხაროა, არასწორია და პრობლემაა, როდესაც კახი კალაძე აკეთებს განცხადებას, რომ მას ვერ წარმოუდგენია თანამშრომლობა ოპოზიციასთან - ხათუნა სამნიძე
გვსურს საზოგადოების ყურადღება მივაპყროთ იმ ფაქტს, რომ სალომე ზურაბიშვილი ისევ აგრძელებს კონსტიტუციის დარღვევას - ეკა სეფაშვილი
თავდაცვის კოდექსის პროექტის შემუშავებაში ჩართულ უწყების თანამშრომლებს მადლობის სიგელები გადაეცათ
მამუკა მდინარაძე ე.წ. ბასლაინებში ავტომობილების მოძრაობაზე: მთელი პასუხისმგებლობით ვაფრთხილებ ყველას, პარლამენტარები თუ ვდგავართ საცობში, სხვაც დადგეს, კეთილი ინებოს და მოიქცეს ისე, რომ არ გააღიზიანოს საზოგადოება და ისრები ჩვენსკენ არ წამოვიდეს
საბავშვო ბაღთან მშობლის დაჭრის ფაქტზე გურამ ელიზბარაშვილი დააკავეს
ეროვნული ბანკის გადაწყვეტილება ციფრული ბანკის ლიცენზიის გაცემასთან დაკავშირებით არის აბსოლუტურად სწორი და თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი - ლადო პაპავა
ბარიერი არ დაიწევა - პარტია, რომელიც 90 ათასი და 100 ათასი ხმის მოგროვების შანსს ვერ ხედავს, პარტია არ არის - მამუკა მდინარაძე